Jeden z najważniejszych filozofów francuskich naszego czasu przygląda się kondycji współczesnej cywilizacji, ukazanej w bolesnym świetle przez trwającą pandemię COVID-19. Domaga się porzucenia zbyt długo już trwającej naiwnej wiary w niekończący się ekonomiczny wzrost i samowystarczalność ludzkiej jednostki.
I zachęca nas, byśmy na nowo,,nauczyli się oddychać".***,,Pandemia COVID-19 jest tylko symptomem poważniejszej choroby, tej, która nie pozwala człowiekowi oddychać, mówić ani myśleć poza informacją i kalkulacją.
osiągalne, że pojawienie się symptomu wymusi leczenie głębszej patologii, iż powinniśmy poszukiwać szczepionki przeciwko zwycięstwu i panowaniu autodestrukcji. Możliwe jest jeszcze, iż pojawią się kolejne objawy, że wystąpią stany zapalne i dojdzie do obumarcia ważnych narządów.
Oznaczałoby to, iż życie ludzkości, jak każde inne, dobiega końca".**Jean-Luc Nancy (ur. 1940) to czołowa postać filozofii francuskiej, twórczy kontynuator strategii dekonstrukcyjnej Jacques'a Derridy.
W swych książkach interesuje się zwłaszcza problematyką egzystencji, jej rozmiarem ontologicznym, politycznym czy estetycznym. Dlatego jego strategię pisarstwamożna by nazwać egzystencjalną dekonstrukcją albo dekonstrukcją egzystencji.*W 2016 roku Ostrogi opublikowały obszerną monografię poświęconą Nancy'emu: Dotykanie egzystencji autorstwa Błażeja Baszczaka.