,,Jest to znaczne studium powstałe na bazie rozległych badań przeprowadzonych przez dwóch cenionych ekspertów, dotyczące kluczowego aspektu historii syjonizmu i powstania Państwa Izraela. Jest oparte nie tylko na gruntownej i obszernej znajomości materiału wtórnego, w tym wielu pamiętników i prasy polsko-żydowskiej w Izraelu, ale także na materiałach pierwotnych, pozyskanych z wielu archiwów.
Autorzy wykonali kwerendy w licznych placówkach na terenie Polski, Izraela, Ukrainy i Austrii. Kolejną ważną cechą książki jest znaczne wykorzystanie źródeł literackich, przeważnie poezji, które nadają tej historycznej analizie znaczny dodatkowy rozmiar.
Książka, napisana w niezwykle przystępnym stylu, jest lekturą konieczną dla wszystkich zainteresowanych współczesną historią Żydów, stosunkami polsko-izraelskimi i polsko-żydowskimi." - z recenzji prof.
Antony'ego Polonsky'ego,,Monografia jest cennym wkładem naukowym w rozwój badań historycznych nad relacjami polsko-izraelskimi. W pierwszym rzędzie wzbudza zachwyt rozległa geograficznie kwerenda archiwalna.
Autorzy dotarli do niewiele znanych albo wręcz nieznanych dokumentów spoczywających w archiwach izraelskich, a także lwowskich. Nie zapomnieli także o wydawnictwach źródłowych oraz o szerokiej literaturze naukowej przedmiotu, która jest nierozłącznym budulcem książki.
Obok zastosowania konwencjonalnych źródeł historycznych, autorzy podjęli dość niekonwencjonalną próbę heurezy historycznej dzieł literatury atrakcyjnej, w tym liryki. Wspomniany zabieg badawczy bywa przede wszystkim użytkowany poprzez historyków kultury staropolskiej.
Powyższy trop badawczy jest zrozumiały w kontekście zadań antropologicznej szkoły historycznej, której reprezentantami są nasi autorzy. Podmiotami dziejów tej narracji są zwykle zwykli, lecz i zarazem niezwykli ludzie, migranci i osadnicy o niejednokrotnie tragicznych życiorysach.
W książce mniej się pisze o politykach czy elitach, a więcej o pozostałych grupach społecznych i jej poszczególnych jednostkach. Ten motyw badawczy jest największą siłą narracji książki, bowiem biblioteki przepełnione są historiografią polityczną, a odczuwalny jest niedosyt dzieł z historii społecznej kontaktów polsko-izraelskich czy żydowskich." - z recenzji prof.