Prezentowana książka stanowi drugie, poprawione i uzupełnione, wydanie monografii, która pierwotnie ukazała się w 2010 roku, także nakładem wydawnictwa Avalon.
Literacka twórczość Skandynawów, głównie Islandczyków, doby przeciętniewiecza to swoisty fenomen, cieszący się do dziś niesłabnącym zainteresowaniem jednocześnie badaczy, jak i zwolenników prawidłowej literatury. Sagi, poezja i inne gatunki, których rozkwit przypadł na XIIXIV wiek, w znacznej mierze poświęcone zostały dziejom mieszkańców Północy oraz obszarom, do których Skandynawowie docierali w epoce wikingów. Jednym z ważniejszych tematów, który przewija się przez poszczególne opowieści jest legenda o Jomsborgu, warownej twierdzy, siedzibie popularnej i niezwyciężonej drużyny wikińskiej. Gród ów, zbudowany w Vindlandzie,
a więc w kraju Słowian, miał stanowić wytworne miejsce spotkań tych ostatnich ze Skandynawami. Jomswikingowie, jego gospodarze, których losy dopełnić się miały w czasie ostatniej bitwy pod Hjorungavgr, zaangażowani byli w najważniejsze rozgrywki polityczne w całym regionie. Świadczyć o tym miały między innymi dzieje szwedzkiego królewicza Styrbjrna Olafssona i króla Norwegii Olafa Tryggvasona. Książka stanowi próbę analizy głównych składowych legendy oraz czynników, które potencjalnie wpłynęły na jej powstanie i rozwój i status tych, którzy mieli odpowiadać za powstanie Jomsborga i jego funkcjonowanie.