Współczesne nauki medyczne i przyrodnicze mają ogromne możliwości ingerencji w rozwój zygoty, embrionu i płodu ludzkiego. Społeczne oceny takich praktyk dalekie są od zgodności, a regulacja prawna budzi sporo zastrzeżeń.
Prezentowana książka zajmuje się problemami badań nad embrionami ludzkimi z trzech perspektyw. Część autorów skupia się na języku dyskusji bioetycznych, komentując przede wszystkim stosowane pojęcia w świetle dorobku nauk przyrodniczych i medycznych, antropologii, a także nauk społecznych i prawnych.
Inni autorzy rozwijają zagadnienia filozoficzne i etyczne, żeby móc uzasadniać określone rozstrzygnięcia bioetyczne. Prezentowane są przy tym stanowiska wspierające i krytyczne. Trzecia grupa wypowiedzi odnosi się wprost do współczesnej praktyki prawa międzynarodowego i do konkretnych doświadczeń związanych z badaniami nad ludzkimi embrionami.
Ewa Podrez zajmuje się zagadnieniami etyki i moralności, jest profesorem na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Tomasz Stawecki zajmuje się teorią i filozofią prawa, jest profesorem na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.