Z fotografiami Krzysztofa Skłodowskiego Zgrabne czteropiętrowce i przytłaczające drapacze chmur. W małych koloniach albo stojące samotnie. Otoczone zielenią lub bezkompromisowym betonem. Osiedla bloków – choć wydaje nam się,poprawnie je znamy, kryją niemało tajemnic i zaskakujących historii.
A są wszędzie – od metropolii po najmniejsze miejscowości. Tak liczne, że trudno je zignorować, ale zarazem tak prawidłowo wtopione w krajobraz współczesnych miast, iż na co dzień prawie ich nie widać. Pospolite, a jednak prowokujące, nieraz znienawidzone, obrastające mitami.
W blokach i na blokowych osiedlach mieszka dziś co najmniej dwanaście milionów Polaków. To doświadczenie uniwersalne, wspólne lokatorom betonowej krainy Krakowa, Radomia, Berlina, Londynu i podparyskich przedmieść – choć każdy ma o nim własną opowieść.
Beata Chomątowska przygląda się blokom bez uprzedzeń, z ciekawością reportera i dociekliwością badacza. „Betonia” nie jest jednak sentymentalną podróżą poprzez polskie, niemieckie i brytyjskie osiedla. To opowieść o idei masowego budownictwa, świetlanych szklanych domach przemienionych to w slumsy, to w ekskluzywne apartamentowce, a zwykle brawurowa próba ukazania bloków takich, jakie są naprawdę – drobnych światów, które wywarły ogromny wpływ na historię współczesnej architektury.
„Beata Chomątowska wędruje po blokowiskach Europy. Odwiedza sławne budynki i nieznanych ludzi. Po drodze opowiada o wzlotach i upadkach modernistycznej urbanistyki. O ideach, technologiach i procesach społecznych.
Ta książka tłumaczy, jak XX wiek zaprojektował przestrzeń, w której wciąż mieszkamy. Betonia to nie miejsce. Betonia to epoka.” Marcin Wicha Tytuł Betonia. Dom dla każdego wyd. 2021 Autor Beata Chomątowska Wydawnictwo Czarne EAN 9788381911580 ISBN 9788381911580 Kategoria Literatura\Esej reportaż seria Poza kolekcją ilość stron 560 Rok wydania 2021 Oprawa Miękka ze skrzydełkami Wydanie 2