Brentano i jego Arystoteles. Szkic o relacji Bóstwoczłowiek to obszerne, wnikliwe opracowanie poglądów Brentana na relację Bógczłowiek, wziętych tak jak prezentują się one w dziełach poświęconych Arystotelesowi.
Gdy w jakimś historycznym opracowaniu czytamy o Brentanie, to poznajemy go przede wszystkim jako tego, który wprowadził do filozofii współczesnej tematykę intencjonalności, dalej jako jednego z ojców psychologii rozumianej jako samodzielna dyscyplina naukowa, wreszcie jako nauczyciela Husserla.
W bardziej wnikliwych analizach historycznych wskazuje się na to, że całe filozoficzne podejście Brentana ukształtowało się w opozycji do idealizmu niemieckiego, w wyraźnym nawiązaniu do stylu filozofowania Arystotelesa.
Czasem przeczytamy, że było to pokłosie jego scholastyczno-arystotelesowskiego wykształcenia. Rzadko jednak jesteśmy świadomi, że większość prac, które Brentano samodzielnie opublikował, dotyczy właśnie filozofii Stagiryty.
Ma to z pewnością związek z hiperkrytyczną postawą, jaką Brentano miał wobec publikacji swoich idei. W efekcie mnóstwo z tego, co opracowywał, pozostało w manuskryptach. Kiedy więc weźmiemy pod uwagę jeszcze te nieopublikowane prace, wówczas proporcja prac poświęconych Arystotelesowi przestaje być tak szokująca, a oprócz tego zauważamy jeszcze jeden ciekawy aspekt.
Okazuje się mianowicie,bardzo dużo z pomysłów, które Brentano sformułował w swych opublikowanych bądź niepublikowanych pismach, krystalizuje się w jawnej albo ukrytej dyskusji z poglądami Filozofa.
Omawiana książka jest więc ważna nie tylko jako historyczna analiza poglądów pewnego znanego filozofa na temat poglądów innego znanego filozofa, ale także jako klucz albo przynajmniej jego część do zrozumienia filozofii samego Brentana.
Tytuł Brentano i jego Arystoteles Autor Sonia Kamińska Wydawnictwo Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego EAN 9788323347590 ISBN 9788323347590 Kategoria Literatura, Filozofia ilość stron 174 Format 15x23 cm Rok wydania 2019 Oprawa broszurowa