W tomie Gen wolności zostały przypomniane programy polityczne organizacji opozycyjnych działających w Polsce w latach 1975-1989. Publikacja ma charakter źródłowy, ponieważ jej autorami są autentyczni, zasadniczy przedstawiciele tych organizacji.
Niniejsze wydawnictwo jest pokłosiem Pierwszego Ogólnopolskiego Zjazdu Formacji Niepodległościowych, który odbył się w Warszawie 23 lutego 2019 roku. Pojawienie się w Polsce już w latach 70. Ubiegłego wieku opozycji politycznej w postaci zorganizowanych struktur, dysponujących podziemną prasą, było zjawiskiem wyjątkowym wśród państw tzw.
demokracji socjalistycznej. Wraz z tym faktem stała się możliwa otwarta i wolna myśl polityczna, publikowana i popularyzowana poza komunistyczną cenzurą. Standardowa postawa opozycji wyrażała się wtedy stosunkiem poszczególnych organizacji do PZPR.
Tzw. Lewica laicka była zwolenniczką reform, które miałyby zostać przeprowadzone przy współudziale grupy tzw. Reformatorów w PZPR. Natomiast opozycja,,niepodległościowa" istotnie wykluczała możliwość takiej współpracy, myśląc o PZPR jako o partii Płatnych Zdrajców Pachołków Rosji.
Postawy te zapowiadały późniejszy głęboki podział wśród Polaków. Wywołały spór, który przeniósł się w dzisiejsze czasy i przybrał postać sporu między projektami Polski liberalnej a Polski solidarnej.
dzisiaj, gdy nie grozi nam już bezpośrednio dyktatura komunizmu, naszym obowiązkiem jest ocalenie pamięci o debacie politycznej z lat 1975-1989, nie tylko ze względu na jej bezkompromisową, odważną, duchową elegancję i klarowność, lecz także na jej powagę i wysoki poziom intelektualny i ze względu na obowiązujące w niej kryteria politycznej dyskusji, np.
na kryterium prawdy. Zasady te powinny być wzorem dla współczesnej debaty politycznej! Powyższy opis pochodzi od wydawcy.