",,Leksykon procesu cywilnego. Podstawowe pojęcia", będzie pomocny w nauce postępowania cywilnego dla studentów różnorodnych kierunków studiów, w szczególności prawa, administracji, zarządzania lub europeistyki.
Dzięki alfabetycznemu układowi haseł Leksykon będzie także komfortową pomocą dla praktyków, pracowników administracji publicznej, dziennikarzy i innych osób potrzebujących zwięzłej informacji na temat określonej instytucji lub pojęcia z zakresu innowacyjnania cywilnego.
Koncepcja leksykonu wyklucza, co do zasady, ukazanie doktrynalnych i judykacyjnych sporów i ich motywacji, skłania do prezentacji najszerzej akceptowanego rozwiązania. W publikacji odstąpiono zatem od pogłębionych wywodów teoretycznych czy prawnoporównawczych, odsyłając przy każdym haśle do kilku albo kilkunastu najistotniej reprezentatywnych monografii albo artykułów, publikowanych począwszy od okresu międzywojennego po dzień dzisiejszy.
Nie można także pominąć tego aspektu, że prawo procesowe cywilne jest przedmiotem uważnego zainteresowania ustawodawcy. Takim zainteresowaniem raduje się zwłaszcza Kodeks nowoczesnania cywilnego, który był już nowelizowany kilkaset razy.
Ostatnie pokaźne nowelizacje były efektem wejścia w życie ustawy z 4.7.2019 r. O zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Z 2019 r. Poz. 1469 ze zm.) oraz ustawy z 13.2.2020 r.
o zmianie ustawy - Kodeks nowoczesnania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Z 2020 r. Poz. 288 ze zm.). Każda ze zmian, tych obszerniejszych i tych punktowych, tych systemowych i tych kosmetycznych, dokonywana była z zamiarem usprawnienia innowacyjnania, zwłaszcza nowoczesnania rozpoznawczego i egzekucyjnego.
Niestety analiza powyższego prowadzi do konkluzji, iż utrzymanie koniecznej spójności podstawowej dla postępowania cywilnego regulacji prawnej, jaką powinien stanowić Kodeks, jest niemożliwe. Tym obszerniejsze znaczenie dla funkcjonowania w praktyce tej jakże użytecznej gałęzi prawa, jaką jest postępowanie cywilne, przypada orzecznictwu i doktrynie.
I tym bardziej niezbędne staje się podjęcie próby usystematyzowania aktualnego stanu prawnego, ponieważ wyznaczone nad wyraz częste i głębokie zmiany nie usprawniają odnalezienia się w zawiłej rzeczywistości prawnoprocesowej.