'Chciałem być' jest nie tyle zwykłą biografią, co życiorysem osoby, która zawsze szukała światła pokoju i miłości dla duszy, siły dla ciała, ale całe życie poznawała przeważnie ciemną stronę życia człowieka, przez ponad połowę XX wieku przeżywała trudne chwile w czasach konfliktów i kryzysów.
Autor prowadzi w niej narrację o zmieniających się okolicznościach, wynikających z postępu cywilizacyjno-kulturowego. Prezentuje obrazy katastrof, różnorodnych form kryzysów: rodzinnych, środowiskowych, społeczno-politycznych i gospodarczych, a choćby zbrojnych, z którymi musiał się mierzyć na co dzień.
Całość została opisana z perspektywy nie teoretyka, ale świadka i uczestnika wydarzeń: Karnawału Solidarności, stanu wojennego, przemian '89 i rzeczywistości III RP. 'Podziemne przyjaźnie nawiązuje się szybko.
Nie zawsze wiążą się z gruntownym poznaniem życia drugiego człowieka. Starczy świadomość, iż w najtrudniejszych momentach, które mogą się zdarzyć, można na siebie liczyć. Poznaliśmy się z Józkiem w II Programie Radia Solidarność, ale wcześniej, nie znając się jeszcze, współpracowaliśmy już ze sobą w założonym przeze mnie i moich przyjaciół Tygodniku Wojennym.
Dziś, po latach, mogę wreszcie nadrobić braki z trudnych lat wojny polsko-jaruzelskiej. Czytam i poznaję ponownie znanego mi Józka. Tym razem jest to wiedza prawie kompletna i niezwykle ciekawa. I o człowieku.
I o czasach. A także o tym, co zrobiliśmy źle, a co można zrobić lepiej. Polecam wszystkim tę lekturę. Bo warto'. Jan Strękowski, dziennikarz, działacz opozycji w PRL Powyższy opis pochodzi od wydawcy.