"„Początkowo kandydatką ojca na bacza pusz była Mehrangis, ale ponieważ jest starsza i prędzej musiałaby stać się kobietą, postanowiono inaczej. Mehran mogła być synem dłużej” – tak inicjuje się opowieść o „chłopczycy z Kabulu”, córce afgańskiej parlamentarzystki.
Zaskakująca przemiana córki w syna nie jest odosobnionym zjawiskiem. Dziewczynki czasowo udające chłopców to ukrywane, lecz społecznie akceptowane zjawisko w kraju, gdzie brak męskich potomków stanowi hańbę dla rodziców i jest wyraźnym sygnałem niewystarczającego zaangażowania kobiety.
Rodziny obdarzone wyłącznie córkami pod silną presją społeczną decydują się na uznanie jednej z nich za syna z nadzieją na magiczną moc przebrania. Dziewczynka odgrywająca rolę syna, ubierana i wychowywana jak chłopiec, może w pełni radować się dzieciństwem i wolnością.
Tym większym dramatem staje się chwila osiągnięcia dojrzałości płciowej, która dla bacza pusz oznacza powrót do roli kobiety, zamążpójście i oddanie wszelkich przysługujących chłopcom przywilejów. Jenny Nordberg prezentuje współczesne oblicze starej afgańskiej tradycji, a jednak jej opowieść o tym, jak przybranie męskiej tożsamości daje kobiecie wolność, jest uniwersalnym tematem, zrozumiałym na całym świecie.
Książka roku 2014 według „Publishers Weekly” i portali Business Insider i Truthdig. Znalazła się także w finale nagrody czytelników portalu Goodreads w kategorii literatura faktu i w finale Nagrody im.
Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki 2015. Ten poruszający i prowokujący zbiór intymnych portretów to efekt pięciu lat intensywnej pracy, która pozwoliła Nordberg precyzyjnie uchwycić niuanse i złożoność opisywanego problemu.
zawsze gdy zdaje się nam, że rozumiemy fenomen afgańskich chłopczyc, autorka zręcznie odwraca karty, zmuszając nas do refleksji nad własnymi uprzedzeniami i normami społecznymi, a także do zadania sobie pytań, na które być może nie ma odpowiedzi.
„Elle” Wciągające reportaże Jenny Nordberg składają się na zdumiewająco czytelny portret pomysłowego, choć niedoskonałego rozwiązania problemu pozycji pań w społeczeństwie, w którym posiadają one nad wyraz niewiele praw i przytłaczająco niemało ograniczeń.
„The Boston Globe” Nordberg genialnie przedstawia zarówno siłę, jak i słabość swych bohaterek. Ofiarę ponoszoną przez te, które decydują się na przybranie męskiej tożsamości, jak i kobiecą zdolność dostosowywania się do ograniczeń nakładanych na nie przez społeczeństwo.
ForeignPolicy.com Delikatność, lecz i przenikliwość autorki sprawiają, że jej książka jest jednym z najmocniej przekonujących literackich portretów kultury Afganistanu. „Publishers Weekly” Jenny Nordberg mówi, iż prawa pań stanowią podstawę „cywilizacji pokoju”, a poruszające historie jej bohaterek sprawiają, iż wniosek pisarki staje się najszczególniejszym przekazem tej zniewalającej książki.
Wnikliwe i bardzo aktualne studium współczesnego Afganistanu. „Kirkus Reviews” Autorka z szacunkiem i zrozumieniem opowiada o paniach, które dopuściły ją do swego życia. Jej książka zainteresuje równocześnie tych, którzy pragną dowiedzieć się czegoś o Afganistanie, jak i tych, którzy chcą zrozumieć, czym jest gender.
Sari Kouvo, dyrektorka Afghanistan Analysts Network ",Chłopczyce z Kabulu", to niesamowita książka. Otwiera oczy nawet Afgańczykom. Naheed Bahram, dyrektorka programowa Women for Afghan Women"