Cięcia to zbiór wspomnień pracowników i pracownic przedsiębiorstw, które zostały sprywatyzowane w latach 90. XX wieku i stały się własnością międzynarodowych korporacji. Tworzą one wielowątkową opowieść o socjalistycznej i kapitalistycznej modernizacji, o prywatyzacji i restrukturyzacji oraz o kształtowaniu się świadomości na temat tych procesów i zmieniającej się w czasie ich ocenie.
Książka Leyk i Wawrzyniak jest fascynująca i nad wyraz konieczna. Jest najlepszym, jaki znam w literaturze socjologicznej, zapisem społecznego doświadczenia polskiej transformacji i przedsięwzięciem o znaczeniu porównywalnym z Prywatyzując Polskę Elizabeth Dunn.
Adam Leszczyński. Głównie jest to książka niebanalna. Czytelnika wciąga różnorodność przemawiających w niej głosów, mnogość anegdot, spostrzeżeń i diagnoz, a także autentyczność historii, w których obfite mechanizmy polityczne i ekonomiczne zostają rozmienione na niewielkie gesty, smaki, dźwięki, kwiaty, czekoladki i dziesiątki innych przedmiotów, z których składa ludzka codzienność.
Marcin Napiórkowski Aleksandra Leyk - absolwentka socjologii i afrykanistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Badała wizualne formy konstruowania obrazu Afryki i analizowała dyskurs nauk społecznych o polskiej transformacji.
Zajmuje się pracą z perspektywy biograficznej, przyglądając się przemianom społeczno-ekonomicznym socjalizmu i uelastyczniającego się kapitalizmu w mikroperspektywie. Joanna Wawrzyniak - socjolożka i historyczka, założycielka Pracowni Pamięci Społecznej na Uniwersytecie Warszawskim.
Autorka książek i artykułów o historii społecznej i pamięci zbiorowej polskiego społeczeństwa w perspektywie porównawczej.