"Interesują mnie ludzie w ruchu: ci przemykający poprzez górnośląskie pogranicze albo przybysze z daleka, którzy w nie wrośli, albo tacy, którzy choć tu urodzeni, odfrunęli daleko. Wychowani w jednej kulturze, zafascynowani inną, zmieniający wiarę, kraj, język.
Aktywni i ambitni, niemarnujący życia. Bohaterowie dynamiczni. Autor Cokoły przechodnie to zbiór biogramów mniej znanych Ślązaków i postaci związanych z tym regionem, żyjących tu i działających na przestrzeni XIX i XX wieku, zapomnianych bądź świadomie wymazanych z kart historii.
Jak pisze Piotr Fuglewicz, to dwa tuziny portretów ludzi z górnośląskiego pogranicza ukazane na tle jego niełatwych, nierzadko tragicznych dziejów. Życiorysy niesztampowe, w obfitej mierze oparte na wspomnieniach i własnych doświadczeniach autora, osadzone w realiach i faktach,przedstawiające ludzkie pasje i marzenia, będące często inspiracją i motorem zmian kulturowych i cywilizacyjnych.
Pozycja obowiązkowa dla fanów Górnego Śląska i tych, którzy ciekawi są mniej znanej historii tego regionu. W książce ważnym wątkiem jest pamięć o ludziach. Niekiedy z pietyzmem kultywowana,przede wszystkim ulotna i zmienna.
Bohaterowie książki raz stawiani są na cokołach pomników, żeby za chwilę być z nich bez litości, a niekiedy i bez głębszej refleksji, strącani. Są również tacy, którzy nie mieli i nigdy już pewnie nie będą mieli swych pomników, a pamięć o nich niezasłużenie prędko znika razem z ludźmi, którzy ich znali i mogliby jeszcze coś o nich powiedzieć.
Dzięki tej książce barwne biografie[…]nie zaginą. Prof. Ryszard Kaczmarek"