Etyka, obok mądrości i medytacji, stanowi jeden z trzech filarów buddyzmu: punkt wyjścia i podstawę ścieżki buddyjskiej. Jest jednak rozumiana inaczej aniżeli w chrześcijaństwie.
Dzięki tej książce dowiesz się m.in., jak rozumieć i stosować podstawowe wskazania czy jak nauki moralne oddziaływają na przekonania i wybory dokonywane w powszednim życiu przez buddystów (dotyczy to m.in. Stosunku do natury, wegetarianizmu, zdrowia i choroby czy postaw wobec kobiet).
Każde zagadnienie przedstawione jest na szerokim tle historycznym, co zezwala na pokazanie ewolucji poszczególnych idei oraz wyznaczonie źródeł wewnętrznego zróżnicowania w ramach samego buddyzmu.
Podstawę źródłową stanowią zarówno źródła zastane (książki, prasa, wydawnictwa buddyjskie, internetowe fora buddyjskie), jak i wywiady przeprowadzone przez autorkę z polskimi buddystami.
Beata Łazarz – antropolożka kulturowa i historyczka sztuki; doktor nauk humanistycznych. Zajmuje się m.in. Związkami teologii i sztuki i wpływem idei etycznych na zróżnicowane sfery kultury. Autorka książki Płeć przerażającego. O wizerunkach terrorystek w sztuce (IS PAN 2016), współredaktorka tomu Krytyka artystyczna kobiet. Sztuka w perspektywie damskiego doświadczenia XIX-XXI wieku (IS PAN 2019). Publikuje m.in. W „Tekstach Drugich". Praktykująca buddystka.