Annie Ernaux to bez wątpienia jedna z najważniejszych współczesnych pisarek francuskich, a jej autobiograficzne "Lata" po raz pierwszy ukazują się po polsku. „Czy byłabym szczęśliwsza, posiadając inne życie?" – zdaje się stale pytać Ernaux, prowadząc nas poprzez kolejne dekady swej biografii, które w mistrzowskim laboratorium jej prozy stają się zarazem biografią całego pokolenia.
Od czasów niedostatku po lata kapitalistycznego przesytu. Od powojennej młodości, kiedy rytm życia w niedużym normandzkim miasteczku wyznaczały święta religijne, po dorosłość, kiedy z religijną gorliwością czytało się Simone de Beauvoir.
Od wstydu wychowania w robotniczej rodzinie po wstydliwe przyjemności klasy przeciętnej. A wszystko to na tle sporej historii, której tematyką przewodnim było wyzwolenie. Wyzwolenie polityczne, wyzwolenie seksualne, wyzwolenie z klasowych ograniczeń.
Ernaux mierzy się z zagadnieniami rewolucji obyczajowej, postępującego konsumpcjonizmu i sekularyzacji, przywołuje przełomowe momenty dla historii Francji i Europy. „Chciałabym te liczne obrazy siebie, rozdzielone, niezsynchronizowane, zintegrować nicią opowieści o swojej egzystencji od narodzin w czasie II wojny światowej aż do teraz.
O istnieniu poszczególnym,równocześnie wtopionym w historię pokolenia". Choć Ernaux boleśnie odsłania własne korzenie, udaje się jej zachować dystans, a dzięki brawurowej formie literackiej i dużej pisarskiej odwadze oddaje czytelnikom dzieło wybitne i kompletne – opowieść o sobie, konkretnej kobiecie, i o całej generacji, o każdym z nas.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.