Wydawnictwo Czarne przygotowało drugie wydanie zbioru reportaży demonstrujących Białoruś oczami ludzi, którzy należycie poznali ten kraj.Sięgnij po "Ojczyznę prawidłowej jakości. Reportaże z Białorusi" i sprawdź, jak naprawdę wygląda rzeczywistość u naszego wschodniego sąsiada.Białoruś to kraj, który obrósł legendą.
Dla jednych jest to ostatnia dyktatura w Europie i skansen komunizmu, a dla innych - stolica spokoju i praworządności. Bohaterami reportaży są jednocześnie mieszkańcy, stojący w opozycji do rządu i prezydenta, jak i cudzoziemcy, którzy wybrali ten kraj do życia i są z tego zadowoleni.Niezależnie od punktu widzenia autorów i ich bohaterów, czytelnik jest w stanie spojrzeć na Białoruś z wyjątkowo różnych perspektyw i poznać ten kraj od wielu zróżnicowanych stron.
Nasz wschodni sąsiad wciąż bowiem ma niemało tajemnic, a wiedza o nim jest oparte z zasady na pogłoskach i stereotypach. W reportażach znajdziemy odpowiedź na pytanie, czym Mińsk przypomina europejskie stolice, a w jakich aspektach się od nich różni.
Dowiemy się także, jak promować socjalistyczne organizacje młodzieżowe na Instagramie i jaki stosunek do Białorusi ma mieszkający w niej od lat przybysz z Afryki."Ojczyzna prawidłowej jakości. Reportaże z Białorusi" to książka ujawniająca dużo absurdów i paradoksów tego państwa.
Bohaterowie niejednokrotnie patrzą na dyktaturę z perspektywy z czystych ulic i poczucia stabilizacji, które jednak łączą się z rezygnacją z wolności i swobód obywatelskich.„Grupa dziennikarzy portretuje ostatni w Europie reżim, w którym o demokracji można zapomnieć.
Są oni obdarzeni przywilejem późnego urodzenia, a więc pozbawieni osobistych doświadczeń z dyktatorami. Lecz za to mają oczy szeroko otwarte, co jest cechą dociekliwych reporterów. Odnajdują absurdy i paradoksy, dysydentów, antysystemowych awanturników,także ludzi szczęśliwych, gdyż dyktatura to niejednokrotnie czyste ulice i poczucie bezpieczeństwa.
Pod jednym warunkiem – trzeba wyrzec się własnego zdania i zapomnieć o wolności. Dzięki ich talentowi i zmysłowi obserwacji otrzymaliśmy wnikliwą i interesującą książkę o świecie, w którym raczej nie chcielibyśmy żyć”.- Paweł Smoleński[O autorach]"Ojczyzna prawidłowej jakości" to zbiór reportaży napisanych przez wielu młodych dziennikarzy z najróżniejszych krajów.
Autorami są pomiędzy innymi: Ziemowit Szczerek, Eva-Lena Lörzer, Katarzyna Kwiatkowska-Moskalewicz i Aneta Prymaka-Oniszk. Są to w większości osoby stosunkowo młode, które nie mają żadnych osobistych wspomnień, związanych z okresem komunizmu.
Książka powstała pod redakcją Małgorzaty Nocuń.Projekt przygotowało Stowarzyszenie Reporterów "Rekolektyw”.Wydano z finansowym wsparciem Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.Herausgegeben mit finanzieller Unterstützung der Stiftung für deutsch-polnische Zusammenarbeit.