"dobór tekstów Rogera Chartier'a, historyka francuskiego, poświęconych historii książki i lektury. Rozprawy dotyczą przemian kultury piśmiennej i jej współczesnych adaptacji. Na dodatek publikacja posiada rozważania Chartier'a na temat procesów lekturowych w dobie tekstów elektronicznych i społecznych oddziaływań książki.
Koncepcja historii lektury, jaką oferuje Roger Chartier, jest daleka od historii filozofii, historii literatury czy historii idei, które głównym przedmiotem swego zainteresowania czynią teksty, ich strukturę i znaczenie.
Wykracza także zdecydowanie poza klasyczne badania z zakresu historii książki czy historii czytelnictwa, skoncentrowane wokół statystycznie rozumianych kwestii dotyczących tego, co i poprzez kogo było w danym okresie wydawane oraz czytane.
Produkcja i obiegi książki, grupy czytelnicze i ich lektury - to wszystko interesuje oczywiście Rogera Chartiera, lecz kluczowym zagadnieniem czyni on w swoich pracach kwestię dotyczącą tego jak czytano, czym były różnorakie, zmieniające się w czasie sposoby lektury - z tej perspektywy postrzega tamte, bardziej tradycyjnie ujmowane zagadnienia." Z posłowia Pawła Rodaka Powyższy opis pochodzi od wydawcy.