Niedawno zmarły Arthur C. Danto (19242013) należał do najszczególniej znanych amerykańskich filozofów sztuki. Był wszechstronnym myślicielem, który początkowo, w latach 60. XX wieku, starał się z perspektywy filozofii analitycznej przyswoić Ameryce myśl kontynentalną (Nietzsche, Sartre).
W latach 70. Powrócił do dziedziny, od której zaczął w młodości (studiował malarstwo). W Czym jest sztuka, swej ostatniej książce (2013), objaśnia sformułowaną poprzez siebie definicję sztuki jako ucieleśnionego znaczenia.
Tą definicją chce objąć jednocześnie dzieła mimetyczne, jak i nieprzedstawiające. W celu historycznej ilustracji swojego podejścia skupia się na kilku przykładach składających się na poszczególne rozdziały eseju: freski w Kaplicy Sykstyńskiej, Duchamp, Warhol, fotografia artystyczna.
Te frapujące intelektualnie rozważania nazywa raczej filozofią sztuki niż estetyką, przy czym, trzeba dodać, jest to filozofia bardziej analityczna niżeli kontynentalna. Zgodnie ze współczesną tendencją w samej sztuce Danto nie uważa ładna za czynnik definiujący i pozostawia je sferze konwencjonalnej estetyki.
Jego definicja może być punktem wyjścia do dalszego namysłu, do zapytania na przykład, czy każde ucieleśnione znaczenie jest dziełem sztuki, czy artystyczne ucieleśnienie nie eksponuje się czymś szczególnym.
Już nawet dla takich myślowych wyzwań warto zajrzeć do tej książki, inspirującej i otwierającej świeże perspektywy na świat sztuki. Tytuł Czym jest sztuka Autor Arthur C. Danto Wydawnictwo Aletheia EAN 9788365680075 ISBN 9788365680075 Kategoria Literatura, Filozofia liczba stron 216 Format 12,5x19,5 cm Rok wydania 2016 Oprawa broszurowa