Patroni: Recykling Idei, Global Development Research Group, Wydział Orientalistyczny Uniwersytetu Warszawskiego. Książka Indie i Europa: próba porozumienia na gruncie filozoficznym jest idealnym studium historyczno-porównawczym kontaktów Europy z Indiami i przynosi nowe spojrzenie na relacje pomiędzy myślą Zachodu i Wschodu (Indii).
Autor oparł swe przemyślenia i uwagi na wnikliwej analizie tekstów indyjskich i europejskich, od starożytności aż po czasy nowożytne. Dużo uwagi poświęcił recepcji myśli indyjskiej poprzez romantyków i myślicieli niemieckich połowy XIX wieku.
Erudycja Autora w połączeniu z żywym stylem narracji powoduje, że lektura tomu staje się fascynującą przygodą intelektualną. Włączenie tej książki w nurt refleksji nad porównawczą historią obiegu idei będzie dla polskiego czytelnika ważnym wydarzeniem literacko-naukowym.
Wilhelm Halbfass (1940-2000), profesor filozofii indyjskiej na Uniwersytecie Pensylwanii. Studiował filozofię, indologię i filologię klasyczną; uzyskał doktorat z filozofii na Uniwersytecie w Getyndze; habilitował się z indologii na Uniwersytecie w Hamburgu.
Początkowo wykładał na Uniwersytecie w Getyndze (1966-1970), następnie w Brock University (St. Catherines) w Kanadzie (1970-1972). Potem przeniósł się do Filadelfii na Uniwersytet Pensylwanii. Specjalnością naukową W.
Halbfassa w zakresie indologii były studia nad indyjską teorią,,odpłaty za popełnione uczynki" (karman) i ponownych narodzin, zagadnienia etyki i rytualizmu w tradycji indyjskiej, największe jednak uznanie w nauce przyniosły mu studia porównawcze nad dziejami intelektualnych kontaktów pomiędzy Indiami i Europą.