wyśmienity, przystępnie napisany przewodnik po teorii i praktyce Dialog motywujący (DM) – skuteczna metoda wspomagania zmian – narodził się w latach 80. XX w., a pierwsza edycja podręcznika dotyczącego teorii i praktyki tej metody autorstwa jej twórców Williama R.
Millera i Stephena Rollnicka ukazała się w 1991 r. Wywodząc się z terapii osób z problemem alkoholowym, dialog motywujący zaczął być używany w szeroko pojętym obszarze pomagania. Obecnie poza dziedziną terapii uzależnień (w tym behawioralnych, jak np.
patologiczny hazard) DM jest dodatkowo stosowany m.in. W pomocy społecznej, więziennictwie, pedagogice czy medycynie. W obszarze zdrowia psychicznego DM wykorzystywany jest w terapii zaburzeń lękowych, depresji, zespołu stresu pourazowego, myśli samobójczych, zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych, a także zaburzeń odżywiania.
Warto dodać, iż DM jest metodą o udowodnionej naukowo sprawności. Książkę zaczyna rozdział poświęcony ogólnym zagadnieniom dialogu motywującego. W dalszych częściach wybitni specjaliści przedstawiają najmocniej aktualne sposoby wykorzystania DM w konkretnych kontekstach klinicznych.
Czytelnik wyszuka tu nie tylko uzasadnienie wykorzystania DM w danym przypadku terapeutycznym, lecz także opis możliwych trudności i środków zaradczych. Ponadto książka przedstawia wyniki badań, bogaty materiał kliniczny, w tym spore opisy sesji oraz przykłady, dzięki którym jednocześnie początkujący, jak i doświadczeni terapeuci mogą łatwiej zrozumieć, na czym polega duch dialogu motywującego,, a także jak należy stosować poszczególne metody pracy.
Ważnym dopełnieniem książki jest rozdział wskazujący kierunki dalszego rozwoju DM w terapii problemów psychologicznych. „Ta atrakcyjnie napisana książka mądrze mówi o tym, jak pomóc ludziom się zmieniać. Gromadzi zajmujące opisy przypadków, a także niezwykle przydatne funkcjonalne wskazówki.
Będzie jednym z najważniejszych źródeł [wiedzy] dla osób, które pragną rozwijać swoją znajomość dialogu motywującego." Jesse H. Wright, MD, PhD, Director, University of Louisville Depression Center „Po prostu najkorzystniejsza i najmocniej wszechstronna praca z tej dziedziny.
Z prawdziwą przyjemnością czytałem ją i uczyłem się z niej. Uznani autorzy przedstawiają podstawy koncepcyjne, badania i wykorzystania. Książka ta powinna znaleźć się na półce każdego klinicysty zainteresowanego dialogiem motywującym i studenta czy stażysty." Keith S.
Dobson, PhD, Department of Psychology, University of Calgary, Kanada Dr Hal Arkowitz jest emerytowanym profesorem nieprzeciętnym psychologii Uniwersytetu Arizony. Jego zainteresowania badawcze skupiają się wokół kwestii, dlaczego ludzie się zmieniają albo nie.
Dr Arkowitz opublikował sporo prac z dziedziny psychoterapii i dialogu motywującego. Ma swoją rubrykę w czasopiśmie „Scientific American Mind", a w przeszłości redagował „Journal of Psychotherapy Integration".
Dr Arkowitz wciąż prowadzi czynną praktykę kliniczną. Dr William R. Miller jest emerytowanym profesorem wydziałów psychologii i psychiatrii Uniwersytetu Nowego Meksyku. W swym artykule z 1983 roku wprowadził pojęcie dialogu motywującego jako metody pracy klinicznej.
Opublikował ponad 50 książek, 400 artykułów i rozdziałów. Instytut Filadelfijski wymienia go na liście najczęściej cytowanych naukowców ostatniego ćwierćwiecza. Wraz ze Stephenem Rollnickiem jest autorem klasycznej pozycji Dialog motywujący (obecnie ukazały się już trzy jej wydania).
Dr Stephen Rollnick to profesor honorowy Uniwersytetu w Cardiff, gdzie pracuje na wydziale podstawowej opieki zdrowotnej i zdrowia publicznego. Opublikował dużo prac na temat dialogu motywującego i zmiany zachowania.
szczególnie interesują go trudne konsultacje z zakresu opieki zdrowotnej i społecznej. Napisał m.in. Motivational interviewing in health care: Helping Patients Change Behavior (we współpracy z Williamem R.
Millerem i Christopherem C. Butlerem (w Polsce wydana pt. Wywiad motywujący w opiece zdrowotnej. Jak pomóc pacjentom w zmianie złych nawyków i ryzykownych zachowań). Tytuł Dialog motywujący w terapii problemów psychologicznych Autorzy Hal Arkowitz, William R.
Miller, Stephen Rollnick Wydawnictwo Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego EAN 9788323342847 ISBN 9788323342847 Kategoria Akademicka\Akademicka-fachowa seria Psychiatria i psychoterapia liczba stron 464 Rok wydania 2017