Analiza finansowa odgrywa nad wyraz istotną rolę w zarządzaniu finansami jednostek samorządu terytorialnego. Od podmiotów sektora finansów publicznych wymaga się racjonalnego gospodarowania zasobami finansowymi, a to niesie konieczność stałej oceny sytuacji finansowej i majątkowej.
W opracowaniu przedstawiono pomiędzy innymi: analizę sprawozdania z wykonania budżetu jednostki samorządu terytorialnego, analizę dochodów i wydatków budżetowych, analizę wskaźnikową, analizę sprawozdania finansowego jednostki samorządu terytorialnego, analizę środków trwałych, analizę kapitału ludzkiego.
Niewątpliwą nowością jest przedstawienie możliwości użycia analizy majątku trwałego i kapitału ludzkiego w zarządzaniu jednostkami samorządu terytorialnego. Książka skierowana jest zarówno do praktyków, pracowników jednostek samorządu terytorialnego, jak również do studentów studiów licencjackich i magisterskich, a także słuchaczy studiów podyplomowych na kierunkach: finanse i rachunkowość budżetowa, ekonomia społeczna, rachunkowość.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.