"Przestrzeń życia społecznego jest wypełniona codziennymi spotkaniami z drugim człowiekiem. Drugim, Innym człowiekiem, wobec którego pozostajemy w jakiejś relacji. Inny to każdy nie-ja, jak definiuje to pojęcie Elżbieta Dubas, to każdy człowiek, niebędący mną, bez względu na dystans, jaki nas dzieli.
[...] Rzeczywistość życia codziennego dzielimy z innymi, których możemy doświadczać na niemało różnorodnych sposobów. Najważniejszy jest kontakt osobisty: spotkanie twarzą w twarz. Ten napotkany inny, jak piszą Peter L.
Berger i Thomas Luckmann, staje przede mną w namacalnej dostępności, podzielanej poprzez nas obojga. Dzięki spotkaniu z Innym, drugim, niebędącym mną powstaje doświadczenie jego jestestwa. W spotkaniu doświadcza się drugiego człowieka i jego różnicy, próbując nadać temu znaczenie".Ze Wstępu,,Doświadczenia niepełnosprawności to udana próba spojrzenia na Innego.
[...] Dzięki zręczności kompozycyjnej i przezroczystości strukturalnej mamy oto lekturę o zawartości merytorycznie uzasadnionej, z interesującym podziałem treści namawiającym do namysłu nad poruszanymi wątkami.
Wątkami jawiącymi się atrakcyjnie nie tylko na gruncie semantycznym, ale także dzięki kreśleniu osobliwych ścieżek poznania skoncentrowanych na doświadczeniach spotkań z Innym w przestrzeni życia społecznego.
[...] Książka ta wnosi mnóstwo niebanalnych poznawczo i niebanalnych naukowo wątków do tematycznej dyskusji, stanowiąc zarazem rozszerzenie dyskursu o jednostkowym, ale też społecznym nachyleniu w sferze doświadczeń/relacji/spotkań każdego z nas z Innym".prof.