W książce znajdują się treści dotyczące:
metodyki i modeli matematycznych analizy efektywności energetycznej i ekonomicznej budowy nowych bloków gazowo-parowych dwupaliwowych i modernizacji już istniejących bloków węglowych do takich układów doboru mocy turbiny gazowej i struktury kotła odzyskowego równocześnie do nowo budowanych układów gazowo-parowych dwupaliwowych, jak i do modernizowanych istniejących elektrowni i elektrociepłowni węglowych właśnie do takich układów. Publikację kierujemy do szerokiego grona odbiorców, do studentów i pracowników naukowych uczelni technicznych na kierunkach: ENERGETYKA, ELEKTROTECHNIKA, INŻYNIERIA ŚRODOWISKA, MECHANIKA I BUDOWA sprzętów. Wydawnictwo poleca tę książkę ze względu na jej walory ergonomiczne jeszcze inżynierom zajmującym się planowaniem, budową, a także eksploatacją elektrowni i elektrociepłowni, pracownikom energetyki zawodowej i inwestorom elektrowni i elektrociepłowni gazowo-parowych.
",Problematyka zawarta w książce jest nowością na rynku wydawniczym. Szczególnie ważnym aspektem zawartym w monografii jest to, że układy gazowo-parowe dwupaliwowe obok budowy nowych bloków energetycznych stanowią dodatkowo nad wyraz duży potencjał modernizacyjny dla już istniejących elektrociepłowni i elektrowni węglowych. Układy dwupaliwowe mogą bowiem powstawać w wyniku nadbudowy turbiną gazową już istniejących grzejnych układów węglowych. (…)
Dzięki modernizacji wyjątkowo wyjątkowo może zostać zmniejszony wskaźnik emisji zanieczyszczeń do środowiska naturalnego na jednostkę tworzonej w nich energii elektrycznej. Emisja dwutlenku węgla na 1 MWh produkowanej energii elektrycznej w tych układach wynosi zgodnie z wymogami Unii Europejskiej poniżej EFCO2 = 500 kg CO2 / MWh. (…)
W książce zaprezentowano model matematyczny bloku węglowego o mocy 370 MW nadbudowanego turbozespołem gazowym i kotłem odzyskowym. Model ten umożliwia Czytelnikom, na jego wzór, samodzielne budowanie modeli matematycznych dla dowolnych innych układów cieplnych bloków energetycznych, co w konsekwencji pozwoli analizować ich opłacalność energetyczną i ekonomiczną.",
Z recenzji dra hab. Inż. Marcina Szegi, prof. Nzw. Politechnika Śląskiej"