Książka Principles and Practice of Medicine sir Stanleya Davidsona po raz pierwszy ukazała się w 1952 roku. Poprzez kolejne dziesięciolecia ten napisany przez profesora medycyny Uniwersytetu w Edynburgu podręcznik doczekał się 23 wydań i stał się ikoną wśród podręczników interny na całym świecie.
Dzięki krystalicznemu układowi, a także kompleksowemu podejściu do problemu klinicznego uzyskał uznanie studentów medycyny, a także lekarzy specjalizujących się w chorobach wewnętrznych. Każde zagadnienie kliniczne wywodzi się tu od przedstawienia koniecznych informacji anatomicznych, biochemicznych i patofizjologicznych, pozwalających na zrozumienie istoty choroby, co pociąga za sobą racjonalne postawienie diagnozy i zaplanowanie terapii.
Interna jest królową medycyny, dlatego podręcznik Davidsona, instynktownie czy w sposób zamierzony, w wielu aspektach ma charakter interdyscyplinarny, wykraczający w pokazujeniu problemu poza ramy czysto internistyczne.
Dlatego jest ochoczo studiowany poprzez lekarzy innych specjalności, szukających rozwiązania problemu klinicznego swojego pacjenta w oparciu o holistyczne podejście do człowieka. Jest to niezwykle pokaźne w czasach, gdy obserwujemy tendencje do wąskich specjalizacji w medycynie.
Mamy więc kolegów lekarzy, w których kręgu zainteresowania pozostaje jeden narząd, czasami jedna choroba. W gruncie rzeczy prowadzi to do odhumanizowania medycyny. Dlatego Principles and Practice of Medicine Davidsona powinny być lekturą każdego lekarza praktyka.
Drogi Czytelniku, Szanowny Kolego. Masz przed sobą tłumaczenie już 23 wydania podręcznika. Jest to zarazem drugie wydanie polskie. Poprzednie z 2006 roku zyskało w naszym kraju szerokie grono czytelników.
Wydania oryginalne są podstawą nauczania studentów anglojęzycznych na wielu polskich uniwersytetach medycznych. Obecne polskie wydanie ma zachowany układ tematyczny. Grono autorów zwiększyło się o kolejnych specjalistów z całego świata, zyskując na świeżości i aktualności.
transparentna szata graficzna, liczne ilustracje i dopracowane tabele udoskonalone, a także trwałe przyswajanie wiedzy. Moim życzeniem jako redaktora naukowego tego podręcznika jest, by tytuł Principles and Practice of Medicine na stałe zagościł w świadomości polskich studentów medycyny i lekarzy.
Mam nadzieję, że będzie to dodatkowa pomoc w przygotowywaniu się do licznych egzaminów, które stoją przed wszystkimi adeptami medycyny.najczęściej liczę na to,odnajdzie się na biurku każdego lekarza praktyka jako potrzebne wsparcie w jego powszednim lekarskim wnioskowaniu.
Miłej lektury.