Farmakologia to wyjątkowo dynamicznie rozwijająca się gałąź wiedzy medycznej. Na rynku pojawiają się kolejne środki farmakologiczne, a coraz udoskonalone poznanie patogenezy wielu chorób powoduje poszukiwanie nowych substancji leczniczych albo użycie już tych znanych w nowych, wcześniej nieopisywanych wyszczególnioniach.
Wytyczne towarzystw naukowych wprowadzają coraz nowsze i bogatsze rozwiązania terapeutyczne dla poprawy wydajności i bezpieczeństwa farmakoterapii. Autorzy książki Rang i Dale. Farmakologia w przystępny sposób przedstawiają działanie leków na poziomie molekuł, komórek i tkanek z uwzględnieniem roli przekaźników chemicznych, a w celu zrozumienia warunków osiągnięcia efektu leczniczego opisują losy leku w organizmie.
Po tych rozważaniach wstępnych przychodzi czas na farmakodynamikę szczegółową, demonstrującą terapię ludzkich układów i narządów. Autorzy nie unikają trudniejszych aspektów leczenia, czyli opisania niepożądanych działań leków oraz interakcji wielolekowych.
Zawarte treści są oparte na rzetelnych danych i sprawdzone przez specjalistów z farmakologii i farmakologii klinicznej. Warte zauważenia i podkreślenia są świeże rozdziały książki, których nie było w wydaniach poprzednich, a co jest wynikiem widocznych zmian, jakie dokonały się w farmakoterapii od czasu poprzedniego polskiego wydania podręcznika.
Dotyczy to np. Rozdziału poświęconego lekom stosowanym w chorobach skóry czy rozdziału dotyczącego różnic osobniczych i interakcji lekowych, czy także leków biotechnologicznych i terapii genowej. Inne części zostały w znaczny sposób uaktualnione albo wręcz napisane od nowa.
Nazewnictwo leków w polskim wydaniu podręcznika zostało przygotowane zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Farmakologicznego. Z podręcznika będą mogli skorzystać studenci wydziałów lekarskich, lekarze zróżnicowanych specjalności, farmaceuci, a także osoby wykonujące inne zawody medyczne.
Książka idealnie porządkuje zbiór informacji mistrzowskich dla wszelkich, a zainteresowanym dostarcza dokładnie dostosowanego piśmiennictwa. Z Przedmowy do wydania polskiego