Monografia zbiorowa jest czwartym tomem kolekcji wydawniczej poświęconej problematyce językowo-kulturowej. W całym procesu miejsce szczególne zajmuje tematyka związana z tradycją wschodniej Polski i pogranicza kulturowego.
Redaktorzy nie pomijają jednak problemów badawczych współczesnego folkloru, zauważając znaczną rolę, jaką w rozwoju tradycji odgrywają nowe środki komunikacji. W najnowszej publikacji czytelnicy znajdą teksty poświęcone kulturze wschodniej Polski, dotyczące funkcjonowania sacrum w przestrzeni Świętej Góry Grabarki, widowisk charakterystycznych dla pogranicza (Landart Festiwalu i Międzynarodowej Szkoły Muzyki klasycznej) czy teatru obrzędowego na Podlasiu i Polesiu.
W tomie zamieszczono także wywiad z Bożenną Pawliną Maksymiuk, założycielką Nadbużańskiego Uniwersytetu Ludowego w Husince. Publikacja także analizy etnolingwistyczne (poświęcone rekonstrukcji utrwalonych w polskiej konceptosferze obrazów bratka i św.
Marcina) i literaturoznawczą (skupioną na twórczości Cypriana Godebskiego) oraz syntezę poświęconą roli kategorii ustności w rozwoju historii mówionej. W zakresie folkloru współczesnego autorzy tekstów skupili się na zagadnieniach związanych z komunikacją środowiskową (socjolekt policyjny), polityczną (agresja w języku polityków, a także pragmatyka obietnic wyborczych), internetową (zastosowanie hasztagów) i niewerbalną (na przykładzie strategii komunikacyjnych użytkowanych w programach rozrywkowych).