Refaktoryzacja ma na celu poprawianie istniejącego kodu. Udoskonala jego strukturę, czytelność i skuteczność. Prowadzona poprawnie, charakteryzuje się zdyscyplinowaniem metody, systematycznością i rezultatem w działaniu oraz ciągłym minimalizowaniem ryzyka wprowadzenia błędów.
Niemniej refaktoryzacja jest ryzykowna. Polega na wprowadzaniu zmian do działającego kodu, co może doprowadzić do powstania trudno wykrywalnych błędów. Ryzyko wzrasta, jeśli refaktoryzacja jest przeprowadzana w sposób nieprzemyślany.
Okazuje się, że transformacja kodu, która ma doprowadzić do jego ulepszenia, to duże wyzwanie. Ta książka jest zaktualizowanym wydaniem użytecznego przewodnika po refaktoryzacji. Choć jest asygnowana dla profesjonalnego programisty, znalazło się tu zrozumiałe wprowadzenie do tego zagadnienia z opisem celów, technik i możliwości refaktoryzacji.
Wspomniano także o problemach związanych z refaktoryzacją. Natomiast stanowczą część książki stanowi wspaniale uzupełniony i wzbogacony katalog przekształceń refaktoryzacyjnych. Do zilustrowania poszczególnych technik refaktoryzacji autorzy wybrali język JavaScript, jednak kod został przedstawiony w taki sposób, żeby prezentowane koncepcje bez trudu zrozumiał każdy programista.
W tej książce między innymi: konkretne wprowadzenie do refaktoryzacji przekształcenia refaktoryzacyjne: zasady, sposoby, testy enkapsulacja w refaktoryzacji ułatwianie wyrażeń, a także porządkowanie informacji, zmiennych i pól refaktoryzacja klas i API Refaktoryzacja: czytelny kod, sprawne działanie i brak błędów!
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.