Rzemieślnik to osoba, która jest precyzyjnie wyszkolona, genialnie zna się na swym fachu i czuje dumę z własnej pracy. Za każdym razem zachowuje właściwą dla zawodu godność i profesjonalizm. Społeczeństwo okazuje zaufanie rzemieślnikom, wierząc,poprawnie dbają o wysoką jakość i postępują etycznie. Pisanie oprogramowania to również rzemiosło. I programiści, podobnie jak inni rzemieślnicy, także chcą czuć dumę i satysfakcję ze swej pracy. Problem w tym, iż świat zdaje się dziś wymagać od nich przeważnie sprawności, a nie wysokiej jakości kodu.
W tej książce wynajdziesz zasady definiujące rzemiosło, jakim jest wytwarzanie oprogramowania. Zgromadzono w niej procedury, standardy i normy etyczne, dzięki którym stworzony kod będzie niezawodny i skuteczny, a całe oprogramowanie stanie się powodem do dumy. Zawarto tutaj szereg pragmatycznych wskazówek dotyczących procedur programistycznego rzemiosła. Omówiono również standardy, co powinno ułatwić zrozumienie pragnień wobec programistów. Ważnym zagadnieniem jest etyczny kontekst zawodu programisty, czyli fundamentalne zobowiązania, które programiści powinni podjąć względem swojego otoczenia i siebie samych. Istotą rzemiosła programistycznego bowiem jest tworzenie kodu, który budzi zaufanie użytkowników i całych społeczności.
Najciekawsze zagadnienia:
- czym jest prawdziwe rzemiosło programistyczne
- pięć podstaw: programowanie sterowane testami, refaktoryzacja, prostota projektu, programowanie zespołowe i testy akceptacyjne
- wydajność, jakość i odwaga w zespołach programistów
- czym w rzeczywistości jest uczciwość i praca zespołowa
- dziesięć zobowiązań mistrzowskiego programisty
Szczyć się swoją pracą i utrzymuj wysoki kanon!
O autorze książki
Robert C. Martin (Wujek Bob) jest programistą od 1970 roku. Jest szanowanym mówcą na konferencjach całego świata. Napisał między innymi książki Czysty kod (Helion, 2009), Agile. Programowanie zwinne: zasady, wzorce i praktyki zwinnego wytwarzania oprogramowania w C# (Helion, 2008), Mistrz czystego kodu. Kodeks innowacyjnania fachowych programistów (Helion, 2013) i UML for Java Programmers (Prentice Hall, 2003). Oprócz tego Martin opublikował setki artykułów, rozpraw i wpisów na blogach. Działał jako redaktor naczelny magazynu „The C++ Report" i był pierwszym przewodniczącym organizacji Agile Alliance. Założył i prowadzi międzynarodową producenta Object Mentor Inc., skupiającą doświadczonych programistów i menedżerów specjalizujących się we wspomaganiu firm w realizacji skomplikowanych projektów.