Uważność. Niespieszność. Koncentracja. We współczesnym, dziko pędzącym świecie, w którym każdy stara się zrobić dwieście rzeczy naraz, posługiwanie się tymi pojęciami wydaje się wręcz niestosowne. Kto z nas, niewolników terminarzy i smartfonów, wciąż próbujących nadgonić stracony czas, ma szansę zatrzymać się na chwilę, wyłączyć z głównego nurtu, uspokoić oddech i zmysły? Kto odważy się przestać myśleć zadaniowo i racjonalizować swoje odczucia? I czy naprawdę warto to zrobić?
Uważność jest jedną z dróg do zrozumienia swojego miejsca na ziemi. To pewien niepowtarzalny wariant koncentracji na tym, co "tu i dzisiaj" i przeżycie mistyczne, którego najwyższą formą jest odczucie istoty własnej występowaniu. Świadome praktykowanie uważności pozwala nam dotrzeć do niedefiniowalnych pokładów swego człowieczeństwa, a w konsekwencji prowadzić na co dzień pełniejsze, bardziej harmonijne życie. Lecz nie ma się co oszukiwać: w dzisiejszym świecie nie jest to takie proste. Dlatego właśnie warto zapoznać się z książką Maciej Wieloboba, który oferuje mocne techniki powiększania swojej uważności, a także jasno i otwarcie pisze o tym, jak je praktykować i jak dzięki nim zaakceptować rzeczywistość.
"W zgiełku ulicznym, zamęcie życia zachowaj pokój ze swą duszą..."
(Desiderate)
- Uważność i Jedność
- Koncepcja umysłu w jodze klasycznej
- Ezoteryczna koncepcja ciała
- Psychologia sufich
- Pięć żywiołów — ziemia, woda, ogień, powietrze, eter
- Świadomość ciała, mudry i modlitwa
- Etyka działania i zmiana postaw i zachowań
- Introspekcja
- Pranajama i uważność
- Koncentracja i medytacja
Recenzje:
Uważność w praktyce to poradnik, w którym przybliżona zostaje sama idea uważności oraz pewne koncepcje i praktyki wspólne dla wielu szkół medytacyjnych. Autor poświęca pierwsze rozdziały na przybliżenie czytelnikom terminu uważności z perspektywy technicznej i metafizycznej. W kolejnych rozdziałach dowiadujemy się więcej na temat koncepcji umysłu w jodze klasycznej, ezoterycznej koncepcji ciała, psychologii sufich i koncepcji pięciu żywiołów. Uważność jest jedną z dróg do zrozumienia swego miejsca na ziemi. To pewien oryginalny typ koncentracji na to, co tu i , a także przeżycie mistyczne, którego najwyższą formą jest odczucie istoty własnej obecności. Świadome praktykowanie uważności pozwala nam dotrzeć do niedefiniowalnych pokładów swego człowieczeństwa, a w efekcie prowadzić na co dzień pełniejsze bardziej harmonijne życie. W książce wynajdziemy na dodatek prosto opisane ćwiczenia, które polecam wykonywać na bieżąco podczas czytania. Myślę,choćby początkujące osoby nie powinny mieć problemu z ich wykonaniem. Z ich powodu, nie jest to raczej lektura na jeden wieczór, mimo swej małej objętości.
http://kryzysowi.pl/ (2019-02-28)
"W zgiełku ulicznym, zamęcie życia zachowaj pokój ze swą duszą..." (Desiderate) Uważność i Jedność Koncepcja umysłu w jodze tradycyjnej Ezoteryczna koncepcja ciała Psychologia sufich Pięć żywiołów — ziemia, woda, ogień, powietrze, eter Świadomość ciała, mudry i modlitwa Etyka działania oraz zmiana postaw i zachowań Introspekcja Pranajama i uważność Koncentracja i medytacja Niestety w wielu przypadkach przy naszym trybie życia jest obecny pośpiech. Jednak potrzebujemy koncentracji, uważności i mniej pośpiechu. Dlatego należy chwile odpocząć i zastanowić się czego tak naprawdę chcemy i czego potrzebujemy. Należy robić co się czuje i myśleć co "tu i teraz". Uważność pomaga nam dotrzeć do tego co jest w życiu naprawdę ważne i dlatego możemy złapać oddech na dłużej, ale i znaleźć pozytywne aspekty naszego życia. Pogoń i pośpiech nie jest prawidłowym doradcą, a chwila skupienia pomoże nam w wielu ważnych kwestiach. Są tu zawarte metody, techniki i solidne praktyki. Książka mieści objaśnienia.
http://rodzinkatestujeirecenzuje.bloog.pl (2017-04-13)
Maciej Wielobób to nauczyciel jogi i medytacji. Nie zachęca do zmiany religii (przytacza cytaty dotyczące zróżnicowanych religii), a jednocześnie dzieli się z czytelnikami swoją wiedzą, a także nakłania do użycia jej w praktyce. Książka napisana jest lekkim i dostępny językiem, posiada definicje podstaw jogi, uważności i medytacji. Autor przytacza słowa nauczyciela jogi i filozofii Piotra Marcinowa:
"Uważność kojarzy mi się z mindfulness, które jest angielskim tłumaczeniem sanskryckiego smriti, a także palijskiego sati. Podstawowe znaczenie sati i smriti to w dodatku pamięć, która była konieczna braminom w trakcie recytacji mantr. (...) Starożytni nie używali pisma, tylko ważne treści zapamiętywali, a następnie je recytowali. Skupiony bramin, recytując długie partie tekstu, wpadał w stan medytacyjny znamionujący się wyciszeniem, ujednoliceniem umysłu, energią i radością."
Przyznam, iż z niektórymi pojęciami spotkałam się po raz pierwszy. Szczególnie pomocne jest oznaczenie tłustym drukiem ważnych tematów, dzięki czemu z łatwością jest wrócić i coś odnaleźć.
W kolejnych rozdziałach dowiemy się m.in. Niemało na temat czakr, świadomego oddechu i świadomości własnego ciała, mundr, medytacji uważnościowej, a także poznamy żelazne, brązowe, złote i srebrne zasady suwizmu uniwersalnego. Książka mieści przykładowe ćwiczenia technik medytacji. Autor zwraca uwagę, iż "Medytacja ma być sztuką występowaniu (...) w aktualnym, a nie w wyobrażonym doświadczeniu. (...) Istotą praktyki jest nie to, czy nadzwyczajnie ją zrealizujemy (...), ale czy będziemy uważni i skoncentrowani."
Warto zwrócić uwagę na słowa błogosławieństwa, które przekazał Panu Maciejowi jego nauczyciel H.J. Witteveen, powtarza się je podczas układania dziecka do spania:
"korzystnego zdrowia, długiego życia, własnego przewodnictwa z góry, dobrobytu, sukcesu, szczęścia i miłości."
Na końcu książki jest miejsce na własne notatki. Moim zdaniem przydałby się jeszcze skorowidz i płyta z nagranymi ćwiczeniami, co ułatwiłoby ich wykonywanie.
Wielkim plusem jest możliwość kontaktu z autorem poprzez stronę internetową http://maciejwielobob.pl/ lub przez facebook https://www.facebook.com/MaciejWielobobPL?fref=ts.
Książkę czyta się kilka dni, jednocześnie wykonując ćwiczenia. Warto do niej wracać, szukając wyciszenia w dzisiejszym zabieganym świecie. Polecam serdecznie.
zaciszelenki.blogspot.com (2016-11-15)
Spis treści:
Podziękowania (5)
1. Moja praktyka i nauczanie, czyli podstawa rozważań w tej książce (7)
2. Uważność (15)
3. Jedność (niedualność) (19)
4. Koncepcja umysłu w jodze konwencjonalnej (23)
5. Ezoteryczna koncepcja ciała (25)
6. Psychologia sufich (33)
7. Pięć żywiołów (39)
8. Świadomość ciała (45)
9. Mudry (63)
10. Modlitwa (73)
11. Etyka działania i zmiana postaw i zachowań (99)
12. Introspekcja (111)
13. Pranajama (115)
14. Medytacja uważnościowa (143)
15. Koncentracja i medytacja (157)
Materiały dodatkowe (173)