Rzeczpospolita Obojga Narodów, z pozoru tak odległa, trwa w naszej pamięci, choć pewne więzi uległy już zerwaniu. Wielkość tego państwa w wiekach złotym i srebrnym, w stuleciach XVI i XVII, brała się z wielości narodów i religii współistniejących w niełatwej równowadze.
Taka bogactwo jest dla nas dziś nieprzystępna do przyjęcia i zrozumienia. Ówczesna tolerancja, którą z dumą przywołujemy, była pojmowana inaczej aktualnie: jako akceptacja odmienności, podejmowanie dialogu, a nie uznawania wszelkich światopoglądów za równorzędne.
Waśnie i tumulty religijne nierzadko zakłócały spokój, lecz przeważała troska o wspólne dobro. Tylko w takim państwie udać się mogła integracja rozmaitych grup etnicznych i religijnych. Przykłade,. Zbyt rzadko przywoływanym są Tatarzy, osiadli na Litwie już w XIV wieku, którzy zachowali religię muzułmańską, a patriotyzm ich był i jest najwyższej próby.
[...] Książka ta poświęcona jest grupie uchodźców ze Szwecji i Finlandii, którzy w czasie wojny domowej w swojej ojczyźnie pod koniec XVI wieku dochowali wierności praowitemu królowi, Zygmuntowi z dynastii Wazów i ratowali się ucieczką przed terrorem księcia Karola Sudermańskiego.
Tytuł Wierni królowi. Szwedzi i Finowie na... Autor Wojciech Krawczuk Wydawnictwo Historia Iagellonica EAN 9788366304000 ISBN 9788366304000 Kategoria Literatura, Historia ilość stron 292 Format 210x150 mm Rok wydania 2019 Oprawa broszurowa