Na świecie pracują miliardy ludzi. Fizycznie, umysłowo, po pięć, osiem, czasem choćby kilkanaście godzin na dobę. Robimy kariery albo tylko chodzimy do pracy, spełniamy się albo wypalamy. Lecz jak to się stało, iż z łowców-zbieraczy przekwalifikowaliśmy się na project managerów?
Jan Lucassen, holenderski historyk, postanowił prześledzić ten proces. Efekt? Monumentalna, wielowarstwowa, przełomowa historia nie tylko pracy, ale także człowieka jako istoty pracującej.
Autor cofa się o tysiące lat i zagląda w różne zakątki świata: od doliny Jordanu po Dolinę Krzemową. Obserwuje, jak praca umożliwiała postęp społeczeństw, a rozwijające się społeczności wymyślały postępowe zawody. Jego bohaterami są myśliwi, chłopi, kapłanki, niewolnicy, fabrykanci, szwaczki, kupcy, związkowcy i przedsiębiorczynie.
No więc: pracujemy, by żyć, czy żyjemy, żeby pracować?
Nie znajdziecie drugiej historii pracy napisanej z takim rozmachem. Lucassen zabiera nas w podróż po wszelkich stronach świata – i to od epoki łowców i zbieraczy po epokę współczesnego kapitalizmu. Po drodze prezentuje fascynujące postacie: staroegipskich budowniczych, islamskie mamki, chrześcijańskich kopistów, azteckich rolników, chińskie pracowniczki fabryczne i dużo innych. Przy okazji rzuca wyzwanie kilku uporczywym stereotypom, na przykład temu o rzekomo naturalnym pochodzeniu nierówności społecznych. To prawdziwie globalna historia pracy.
Tomasz S. Markiewka
Autorzy: Jan Lucassen
EAN: 9788324088713
Głębokość: 46.000000
ISBN: 978-83-240-8871-3
ilość stron: 800
Oprawa: Twarda
typ: Książki
Rok wydania: 2023
Szerokość: 168
Tłumaczenie: Tomasz Markiewka
Wydanie: 1
Wydawnictwo: Znak Horyzont
Wysokość: 242