Przedmiotem rozważań w niniejszej monografii, jest inżynieria infrastrukturalnych systemów logistycznych, badanych w aspekcie organizacyjno-funkcjonalnym i analityczno-syntetycznym. Klasyczna typologia logistyczne systemy infrastrukturalne dzieli na cztery stanowcze kategorie obejmujące, systemy transportowe, magazynowe, opakowaniowe oraz systemy informatyczne.
Systemy transportowe i magazynowe warunkują przede wszystkim funkcjonowanie tzw. Łańcuchów magazynowo-transportowych, decydujących o dynamice procesów i działań logistycznych. Systemy opakowaniowe i systemy informatyczne pełnią funkcje wspomagające w stosunku do całokształtu działalności logistycznej, wydajne i skuteczne funkcjonowanie systemów transportowych i magazynowych.
Każdy z powyższych systemów logistycznych jest badany w konwencji ogólnej teorii systemów, jako cybernetyczny układ względnie odosobniony, posiadający otwarte kanały interakcji z pewnym otoczeniem biznesowym, przy pomocy których następuje międzysystemowa wymiana informacji, materii i energii decydująca o antyentropijnej koncepcji trwania i rozwoju tych systemów.