Proszę państwa, oto jeż, jeż ma kolce wzdłuż i wszerz – a oprócz tego to nad wyraz atrakcyjne i urodziwe zwierzę, które żyje tuż obok nas. Wędruje poprzez pola i po obrzeżach lasów, myszkuje w parkach i ogrodach, nocami przemyka poprzez ulicę.
Dlaczego jeże są tak fascynujące? Hugh Warwick – dożywotni członek Brytyjskiego Towarzystwa Ochrony Jeży – bada dziwaczny humor z nimi związany i towarzyszące im mity (nieszczęsne jabłko na grzbiecie).
Obala także kilka niesłusznych oskarżeń i stara się wyjaśnić, skąd w nas ta najeżona kłopotami namiętność. Jednak Międzynarodowe Igrzyska Olimpijskie Jeży potrafią przerosnąć choćby jego... Oto oda do pokornego jeża napisana przez jeżowego fanatyka.
Opowieść o tym, czym właściwie jeże się zajmują i co mówią o naszej potrzebie kontaktu z dziką przyrodą oraz o zmianach środowiska. To podróż w czasie (sięgająca miocenu), przez kulturę (co o jeżach sądzili Herodot i Beatrix Potter) i w przestrzeni, bo Warwick przemierza Hebrydy Zewnętrzne, szuka rzadkiej odmiany jeża w Japonii i czołga się poprzez pola w Shropshire.
Hugh Warwick – z humorem i wyczuciem – opowiada wszystko, co moglibyście chcieć wiedzieć o jeżach oraz o kilku rzeczach, o których nigdy byście nie pomyśleli (że chcecie je wiedzieć). Czegóż nie kochać w tej książce? Jest zabawna, pełna wiedzy, czarująca, przemyślana ekologicznie i – co ważne – niesentymentalna.
Nigdy bym nie pomyślał, że co lepsze kawałki książki o jeżach będę czytał każdemu, kto się nawinie. Nicholas Lezard, „Guardian” wspaniała, szalona książka. W trakcie lektury zapomnicie o bożym świecie. Jeanette Winterson nieprzeciętne antidotum na kryzys gospodarczy.
Libby Purves jednocześnie zabawna, wzruszająca i pełna obsesji… Prawdziwie satysfakcjonująca lektura. „New Scientist” Koniec końców nie wiadomo kiedy dowiadujesz się masy rzeczy o jeżach inieustannie parskasz śmiechem.
„Oxford Times” Jest tu coś więcej aniżeli echo legendarnego przyrodnika Geralda Durrella. Warwicka przepełnia humor, miłość i niekończąca się ciekawość. „LA Times” Hugh Warwick od ponad trzydziestu lat ma obsesję na punkcie jeży, od czasu wyprawy na Orkady w 1986 roku.
Za cokolwiek się brał – od namierzania jeży z nadajnikami w hrabstwie Devon, po zaangażowanie w projekt Ulica Jeży, który próbuje odwrócić przerażający spadek populacji jeży – wszędzie okazywał determinację, żeby coś zmienić.
Hugh był w dodatku zaangażowany w badania, które odegrały zasadniczą rolę w powstrzymaniu rzezi jeży na wyspach Uist. Niejednokrotnie pojawia się w mediach i opowiada o jeżach, jest rzecznikiem i dożywotnim członkiem Brytyjskiego Towarzystwa Ochrony Jeży i prowadzi wykłady w całym kraju – od Wildlife Trusts po Instytuty pań (gdzie ma nadzieję na częściową zapłatę w ciastkach, kawie i orzechach).
Jest autorem książek The Beauty in the Beast, Hedgehog i Linescapes. Tytuł Jeże. Najeżona kłopotami namiętność Autor Hugh Warwick Tłumacz Adam Pluszka Wydawnictwo Marginesy EAN 9788366335813 ISBN 9788366335813 Kategoria Literatura\Literatura faktu liczba stron 304 Rok wydania 2021 Oprawa Miękka ze skrzydełkami Wydanie 1