Rozprawa Kaliny Kosackiej Język i parajęzyk wypowiedzi o emocjach. Podmiotowe uwarunkowania jest książką unikatową w polskiej literaturze naukowej dotyczącej emocji. Autorka przedstawia bowiem wiarygodne modele psychologicznych i społecznych uwarunkowań wyboru zróżnicowanych wzorców ekspresji, które wydobyła z zachowań współczesnej społeczności Polaków.
Są one rezultatem precyzyjnej, budowanej ze znawstwem problemu, analizy językowych i parajęzykowych zjawisk, zawartych w narracyjnych wypowiedziach osób uczestniczących w jej badaniach eksperymentalnych.
Wyrażam przekonanie, iż rozprawa pokazuje ważny problem teoretyczny, w syntetycznym ujęciu prezentuje rozbudowaną refleksję naukową na temat emocji, dostarcza dokładnych analiz badawczych. Autorka […] zaprezentowała prognostyczną perspektywę badań, która rysuje się jasno dla terapii psychologicznej i dla odkrywania indywidualnych cech sygnałów mowy.
[…] Na pragmatyczny walor jej badań należy zwrócić uwagę szczególną. Prezentowane paradygmaty, warunkujące zachowania językowe, znajdą bowiem wykorzystanie nie tylko w technikach terapeutycznych, ale zapewne w dodatku w rozpoznawaniu sygnałów mowy w kryminologii.
Recenzent – językoznawca i logopeda – dostrzega ścieżkę prowadzącą do terapii logopedycznej, która ciągle pozostawia pole emocji poza możliwościami pojęciowej aparatury opisującej zaburzenia mowy. Z recenzji prof.
dra hab. Stanisława Grabiasa