Minialbum gromadzi blisko 60 prac Józefa Mroszczaka – jednego z najznakomitszych przedstawicieli grafiki plakatowej, twórcy opracowań graficznych książek i czasopism, a także architekta wnętrz wystawowych.
Współtwórcy tzw. Polskiej szkoły plakatu i głównego inicjatora powstania pierwszego na świecie Muzeum Plakatu w Wilanowie. Wychowawca wielu pokoleń wybitnych plakacistów. Plakaty Józefa Mroszczaka cechuje rys ludowości, będący wyrazem jego twórczej osobowości i temperamentu.
Prace artysty wyróżniają intensywne odcienie: zieleń, czerwień, błękit i żółć – kojarzące się z malarstwem ludowym. W późniejszym okresie twórczości Mroszczak stosował także niemalarskie środki ekspresji jak np.
fragmenty dzianin czy koronek, a w plakatach reklamowych posługiwał się językiem typografii, znakiem i informacją. Swoje prace wystawiał m.in. W Paryżu, Mediolanie, Sztokholmie, Wiedniu, Londynie. Książka, opatrzona wstępem Doroty Folgi-Januszewskiej, jest kolejną publikacją z kolekcji poświęconej najwybitniejszym polskim plakacistom.