Monografia […] przekrojowo prezentuje najważniejsze komponenty regionalnego dziedzictwa kulturowego, z uwzględnieniem aspektu jego trwałości i zmiany. Skategoryzowane w tomie prace, w większości oparte na badaniach terenowych, to pogłębione, wieloaspektowe, wyczerpujące studia dotyczące wybranych elementów tego dziedzictwa, takich jak język, literatura, muzyka, folklor, obrzędy, zwyczaje, pomniki pamięci.
Całość jest przemyślana, spójna kompozycyjnie i metodologicznie, a omawiane zjawiska przedstawiono dostępnie, dzięki czemu nawet czytelnicy niezwiązani z Kaszubami czy nieoswojeni z językiem naukowym nie będą mieli problemu z odbiorem publikacji.
[…] Autorzy tekstów w sposób rzetelny, wieloaspektowy i interdyscyplinarny prezentują dziedzictwo kulturowe jednego z piękniejszych i bardziej ciekawych polskich regionów, za jaki należy uznać Kaszuby.
Monografia niewątpliwie wypełni lukę na rynku wydawniczym, gdyż nie ma na nim tak bogatej i różnej tematycznie publikacji uwzględniającej najnowsze wyniki badań terenowych i naukowych dotyczących Kaszub.
Ze względu na wysoki poziom merytoryczny wszystkich tekstów, a równocześnie ich przystępną formę książka spotka się z zachwytm czytelników mistrzowskich i nieprofesjonalnych. Stanie się zapewne w dodatku inspiracją do działań lokalnych związanych z kultywowaniem miejscowych tradycji i do dalszych badań naukowych dziedzictwa kulturowego Kaszub i być może innych regionów kraju.
Z recenzji dr hab. Violetty Wróblewskiej, prof. UMK Tytuł Kaszubskie dziedzictwo kulturowe. Ochrona, trwanie, rozwój Autor Opracowanie zbiorowe Wydawnictwo Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego EAN 9788323349242 ISBN 9788323349242 Kategoria Historia\Historia Polski kolekcja Studia nad Dziedzictwem i Pamięcią Kulturową liczba stron 313 Rok wydania 2021 Oprawa Miękka ze skrzydełkami Wydanie 1