"Koniec radzieckiego życia. Ekonomie życia codziennego po socjalizmie" jest zbiorem najważniejszych tekstów brytyjskiej antropolog społecznej Caroline Humphrey, dotyczących przemian zachodzących na terenach byłego Związku Radzieckiego i Mongolii.
Autorka jest wykładowcą Uniwersytetu w Cambridge, członkiem King''s College i jednym z niewielu zachodnich naukowców, którzy prowadzili badania terenowe zarówno w trakcie istnienia Związku Radzieckiego jak i po jego rozpadzie.
Książka ta prezentuje mieszkańców byłego ZSRR i Mongolii z perspektywy odmiennej aniżeli większość prac politologicznych, socjologicznych czy ekonomicznych. Humphrey koncentruje się na praktykach życia codziennego, nie przesądzając charakteru zależności między nimi a przemianami w makroskali.
Autorka ukazuje mechanizmy reprodukcji znaczeń i zachowań, wyróżniając jednak, iż fakt istnienia jakiegoś zjawiska w przeszłości nie wyjaśnia jednoznacznie ani faktu ani charakteru jego współczesnego występowania.
Przekonująco pokazuje też, że sposoby rozwiązywania pozornie najistotniej podstawowych problemów życia codziennego są nie tylko skutkiem kalkulacji zysków i strat. Praktyki dnia codziennego są pełne wartości i moralnych ocen.Derewiecki 2010, ISBN: 978-83-61199-15-1, 150x215, 307 s., oprawa twardaKoniec radzieckiego życia Ekonomie życia codziennego po socjalizmie Caroline Humphrey...