Reportaż Phillipsa o czystkach etnicznych w hrabstwie Forsyth w stanie Georgia to wstrząsający dowód na to, jak głęboko sięgają korzenie przemocy na tle rasowym w Ameryce. Na przełomie XIX i XX wieku w Forsyth mieszkała znaczna społeczność afroamerykańska, w skład której wchodzili m.in.
nauczyciele, rolnicy, kupcy czy służący. Wielu z nich posiadało własne gospodarstwa i ziemie. We wrześniu 1912 r. Trzech młodych, afroamerykańskich robotników zostało oskarżonych o gwałt i zamordowanie białej dziewczyny.
Jeden z nich został wyciągnięty z celi i zlinczowany na rynku, dwóch pozostałych powieszono po jednodniowym procesie. Wkrótce hordy „nocnych jeźdźców" rozpoczęły skoordynowaną akcję podpaleń i terroru, wypędzając tym samym wszystkich 1098 czarnych obywateli powiatu.
Po wszystkim biali zbierali plony i przejmowali zwierzęta hodowlane swych dawnych sąsiadów, dyskretnie domagając się „opuszczonych" ziem. Zwęglone ruiny domów i kościołów wkrótce porosły chwastami, a afroamerykańska społeczność Forsyth wraz z nimi odeszła w zapomnienie.
Finalista National Book Award, Patrick Phillips, przerwał trwającą od stuleci ciszę i rzucił nieco świata na historię rasistowskiego terroru, który w XXI w. Nadal kształtuje Amerykę. Tytuł Korzenie we krwi czystki etniczne w ameryce Autor Patrick Philips Tłumacz Rafał Lisowski Wydawnictwo Post FACTUM EAN 9788366460140 ISBN 9788366460140 Kategoria Literatura\Esej reportaż ilość stron 380 Format 14.3x20.5x1.9 cm Rok wydania 2020 Oprawa Miękka ze skrzydełkami Wydanie 1 Waga 0.444 kg