Krytyka - etyka - sacrum. W kierunku aksjologicznej krytyki artystycznej Książkę tę czyta się z przyjemnością. Autorka - co nie jest częste - stara się zespalać refleksje filozoficzne z doświadczeniem. Nie unika własnego zdania.
W tym sensie jest to praca odważna. Odważna jest także dlatego, iż porusza temat, który nie jest z ochotą poruszany przez współczesnych filozofów w Polsce, a mianowicie temat doświadczenia sacrum w sztuce.
Temat ten stał się tematem historii sztuki, a nie współczesnej krytyki sztuki. Jakby był nieaktualny, jakby nas już nie dotyczył. Jakby się przeżył. Tymczasem, jak wskazuje autorka, jest to ciągle obecne doświadczenie ludzkie, które domaga się filozoficznej uwagi oraz uwagi krytyki sztuki, ponieważ krytyka sztuki to w przekonaniu Joanny Winnickiej-Gburek filozofia kultury.
prof. Zofia Rosińska Joanna Winnicka-Gburek- pracuje jako adiunkt w Zakładzie Edukacji Kulturalnej na Uniwersytecie Śląskim. Autorka licznych publikacji z zakresu estetyki, krytyki artystycznej i filozofii kultury.
Zainteresowania badawcze autorki koncentrują się z reguły na związkach współczesnej estetyki i etyki. Stale współpracuje z pismem Estetyka i Krytyka. Należy do Polskiego Towarzystwa Estetycznego.