Od kilkunastu lat Ameryka Łacińska przeżywa historyczne zmiany. W wielu krajach kontynentu niezwykle boleśnie doświadczonego panowaniem dyktatur i neoliberalizmu do władzy dochodzą siły lewicowe. Skutkiem ich rządów jest rewolucyjne zniżanie się biedy, nierówności i zadłużenia, uniezależnianie się od wpływów Waszyngtonu i wejście na scenę polityczną ludności rdzennej i klas ludowych, które dotąd były na niej niemal nieobecne.
Książka Emira Sadera pozwala lepiej zrozumieć fenomen lewicowej fali w tak najróżniejszych krajach, jak Brazylia, Wenezuela, Ekwador, Boliwia, Urugwaj czy Argentyna. Autor odpowiada na pytania, jaka jest geneza nowej lewicy latynoamerykańskiej i jaka droga doprowadziła ją do obecnych sukcesów.
Zastanawia się, czy odnalazła ona alternatywę systemową dla neoliberalnego kapitalizmu i właściwą strategię polityczną. Kret rewolucji dotyka także kwestii uniwersalnych, ponieważ zaproponowana przez Sadera analiza przekonuje, iż doświadczenia i debaty latynoamerykańskie mogą być inspirujące dla odrodzenia lewicy na świecie, także w krajach takich jak Polska.