Są takie wspomnienia, których nie zatrą lata i inne wydarzenia. Są miejsca i ludzie, do których tęsknimy poprzez całe życie. Pozostają w naszej pamięci w dodatku chwile i obrazy, które uporczywie i bezowocnie staramy się wymazać.
Osób pamiętających drugą wojnę światową jest coraz mniej. Jedną z nich jest Tadeusz Pabin, autor publikacji,,Chłopak z Przędzalnianej". Jego książka jest opowieścią o tęsknocie do dziecinnych lat i rodziny, pierwszych zauroczeniach i przyjaźniach.
Są to jednak także wspomnienia dziecka, a później młodzieńca, dotkniętego okrucieństwem wojny, chłopaka z zajętej poprzez hitlerowców Łodzi. Autor ze szczegółami opisuje lata okupacji, miejsca bliskie jego sercu - Księży Młyn, park Źródliska, do którego nie wolno było wchodzić Polakom, powojenną ulicę Piotrkowską i ważne chwile, m.in.
moment wyzwolenia miasta przez wojska radzieckie. Kreśli swoją historię w charakterystyczny sposób, specyficznym, prostym językiem, wytwarzając nieprawdopodobnie sugestywne obrazy, dzięki temu stajemy się świadkami wojennej codzienności i dowiadujemy się, jak zwykli łodzianie radzili sobie w tych niełatwych latach.
Książka,,Chłopak z Przędzalnianej" to oryginalna lekcja historii. Przepełniona atmosferą lat wojennych i powojennych i skrajnymi emocjami i osobistymi przeżyciami autora. Tytuł Chłopak z Przędzalnianej.
Wspomnienia z Łodzi Autor Tadeusz Pabin Wydawnictwo Księży Młyn Dom Wydawniczy EAN 9788377292358 ISBN 9788377292358 Kategoria Literatura, Wspomnienia liczba stron 158 Format 14,5x20,5 cm Rok wydania 2014 Oprawa broszurowa