o polskich pilotach mówiono często, iż jak będzie trzeba, polecą choćby na drzwiach od stodoły. I to jest prawda. Ich odwagę, a także determinację podziwiali koledzy z innych krajów. Wielu naszych lotników i konstruktorów samolotów zapisało się w historii.
takie nazwiska jak żwirko, wigura, skarżyński, skalski czy wrona zna prawie każdy z nas. Podobnie jak sławne maszyny, choćby rekordowy rwd-5, czyli pogromca atlantyku, albo legendarny bombowiec pzl p-37 łoś z września 1939 roku.
ale historia skrywaniemało tajemnic. Są także fakty, o których czasami specjalnie próbuje się zapomnieć. Bo polskie lotnictwo miało mnóstwo korzystnych i złych chwil. Duże sukcesy, z których jesteśmy dumni,, a także porażki skrzętnie skrywane w przeróżnych archiwach.
ta książka powstała, by choć niektóre z nich przypomnieć. Nie zabraknie więc kulisów głośnych wypadków i katastrof. Bo jak pokazują dokumenty, fakty bywają inne niżeli oficjalny przekaz znany z mediów. Przykładem jest tu rozbity przed okęciem ił-62, w którym w 1980 roku zginęła m.in.
piosenkarka anna jantar.pytania można by mnożyć. Kto wie, gdzie i kiedy latał najsłodszy polski samolot$233 co wspólnego posiadają pomnik bitwy pod grunwaldem oraz największy helikopter świata$234 dlaczego właśnie w polsce zbudowano najbrzydszą maszynę latającą w europie i jakie było jej prawdziwe przeznaczenie$235 jak polski pilot uciekał w dniu śmierci stalina na duński bornholm$236 dlaczego w stanie wojennym skrót lot tłumaczono jako landing on tempelhof, czyli lądowanie na tempelhofie$237 kim był franciszek gabryszewski i dlaczego jego postać pojawia się w znanym amerykańskim filmie pearl harbor$238 wreszcie, z jakiego powodu naddźwiękowy tu-144 w wielkiej tajemnicy lądował w warszawie$239 to tylko część z pytań, na które znajdziemy w tej książce odpowiedzi.autorem sekretów polskiego lotnictwa jest znany dziennikarz radiowy i telewizyjny roman czejarek.
z mikrofonem oraz aparatem fotograficznym niemało razy przemierzył cały kraj.