Św. Ignacy pozostawił po sobie kilka tysięcy listów przechowywanych w rzymskim archiwum Towarzystwa Jezusowego. Znajdują się wśród nich uprzejmościowe liściki i niedługie instrukcje, listy kierowane do władców i innych znacznych osobistości, do pierwszych towarzyszy, do podwładnych i współbraci.
Niektóre zawierają szczegółowe instrukcje dotyczące Towarzystwa Jezusowego, działalności misyjnej, organizacji szkół, inne - wskazówki duszpasterskie, porady duchowe, jak jeszcze uwagi i słowa pocieszenia w różnorodnych czysto ludzkich sprawach.
Należy pamiętać, że jedną z pasji tego pielgrzyma z wyboru było "rozmawianie z ludźmi o sprawach Bożych". Kierując rozrastającym się zakonem ze swej skromnej celi w Rzymie został pozbawiony możliwości bezpośredniej pracy apostolskiej, lecz kontynuował ją właśnie za pośrednictwem listów.
Z jego polecenia listy stały się na dodatek głównym narzędziem organizacyjnym, pozwalając na bezustanną podmianę informacji pomiędzy domami zakonnymi i szkołami rozsianymi po całym świecie. Do tej pory w języku polskim ukazał się jedynie skromny wybór najważniejszych listów św.
Ignacego, stądobszerna część korespondencji zawartej w tym tomie trafia do polskiego czytelnika po raz pierwszy. Powyższy opis pochodzi od wydawcy.