Niepublikowana dotąd korespondencja dwóch dużych twórców XX wieku
O Polsce, emigracji, sztuce i próbach zrozumienia własnych losów
Dzieliły ich wiek, pochodzenie, wykształcenie, bagaż doświadczeń i sytuacja życiowa. Łączyło podobne spojrzenie na świat. I to, że obaj obdarzeni byli talentem literackim i plastycznym.
Sławomir Mrożek i Józef Czapski znali się blisko trzydzieści lat, z czego przez niemal ćwierć wieku prowadzili ze sobą intensywny, osobisty i intelektualny dialog. Książka demonstruje blisko 100 nieznanych wcześniej listów z lat 1964–1988. To niezwykłe świadectwo przyjaźni i wzajemnej fascynacji,najczęściej cenny dla polskiej literatury i sztuki dokument. Jak pisze we wstępie Michał Paweł Markowski: „Mrożek był z miałkiego drobnomieszczaństwa, Czapski był z solidnej arystokracji. Mrożek miał za plecami pustkę i klęskę, na życie Czapskiego patrzyło tysiąc lat rodzinnych sukcesów, których nawet wywłaszczenie nie naruszyło. To rozminięcie, to niespotkanie więcej mówi o kondycji polskiej kultury w wieku dwudziestym (…) niż jej największe arcydzieła, starannie maskujące swoje pochodzenie".
Czapski i Mrożek piszą o wszystkim, co ich boli: o kondycji intelektualnej polskiej emigracji, spustoszeniach w duszy polskiej, jaka dokonała się w czasach okupacji, o polskiej megalomanii i kompleksach. Nie stronią również od wątków osobistych, nie tając – niezwykle Mrożek – swoich załamań i zwątpienia co do sensu własnego dzieła.
Autorzy: Józef Czapski,Sławomir Mrożek
EAN: 9788308080665
Głębokość: 26.000000
ISBN: 978-83-08-08066-5
liczba stron: 300
Oprawa: Twarda
rodzaj: Książki
Rok wydania: 2023
Szerokość: 150
Wydanie: 1
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Wysokość: 215