Olson prezentuje fundamentalny problem ograniczeń efektywności działania zbiorowego podejmowanego poprzez najróżniejsze typy grup czy organizacji. Odrzuca jako nieprawdziwy sąd, że jeśli grupa ma jakiś zbiorowy cel czy także interes, to jednostki składające się na tę grupę będą samoczynnie dążyć do jego osiągnięcia.
(…) Owo wyznaczonie i dogłębna analiza różnic między racjonalnością grupową i racjonalnością jednostkową jest podstawową osią książki Olsona. (…) Znajomość tej lektury jest absolutnie obowiązkowa dla studentów socjologii, ekonomii, zarządzania, nauk politycznych, a także dla psychologów społecznych.
W każdej z tych dyscyplin kierunek myślenia Mancura Olsona i jego odkrycia wywarły niezwykle znaczny wpływ na rozwój badań. Prof. Dr hab. Andrzej Rychard Instytut Filozofii i Socjologii PAN Jest to jedna z z zasady cytowanych publikacji w dziedzinie nauk społecznych.
(…) Praca Mancura Olsona jest tradycyjnym dziełem wyjaśniającym mechanizm tworzenia i działania grup interesu i koalicji dystrybucyjnych oraz analizującym skutki ekonomiczne i społeczne tego zjawiska.
Autor wyjaśnia między innymi, dlaczego znaczne grupy społeczne (np. Kupujący czy podatnicy) są produktywne w osiąganiu swoich interesów pomimo potencjalnie obfitej siły, natomiast pokaźnie sprawniejsze pod tym względem są grupy stosunkowo niepokaźne, poprawnie zorganizowane i posiadające silne we wnętrzugrupowe bodźce do wspólnego działania.
Pojawia się w tym kontekście interesujące zjawisko określane jako przypadek, gdy „mali eksploatują obfitych”. Prof. Dr hab. Jerzy Wilkin Uniwersytet Warszawski Mancur Olson (1932–1998) – jeden z typowo cytowanych ekonomistów amerykańskich, profesor ekonomii na uniwersytecie w Maryland.
Poza Logiką działania zbiorowego opublikował także: Toward a Social Report (1969), podsumowującą jego pracę w Departamencie Zdrowia USA, The Economics of Wartime Shortages (1963) o gospodarce niedoboru w okresie wojny, The Rise and Decline of Nations (1982) o wzroście gospodarczym.
Pod koniec życia zajmował się problemem przekształcania gospodarki krajów komunistycznych w gospodarkę rynkową. W 2000 roku ukazała się pośmiertnie jego książka Power and Prosperity: Outgrowing Communist and Capitalist Dictatorships (Władza i dobrobyt.
Wyrastanie z dyktatur komunistycznych i kapitalistycznych).