Od Autora:,,Jako radiotelegrafista centrali radiowej Sztabu Naczelnego Wodza pod Londynem, przez którego ręce podczas powstania przeszło kilka setek depesz Armii Krajowej, byłem w pewnym sensie związany z dramatem powstania.
Nic dziwnego, że później problemy powstania stały się jednym z zagadnień historycznych wzbudzających moje zainteresowanie. Absorbował mnie nie tyle przebieg walk, co okoliczności ich rozpoczęcia, a potem możliwość wcześniejszego zakończenia - na początku września 1944 r., co nie doszło do skutku.
Bardziej konkretne pytania, na które szukałem odpowiedzi w okresie od 1969 do 2014 r., brzmią następująco: - Kto, kiedy i w jaki sposób zdecydował o tym, iż w Warszawie będzie prowadzona walka$461 - Według jakiego planu akcja miała być przeprowadzona$462 - Jak i na jakiej podstawie wybrano moment rozpoczęcia walki$463 - Jaką rolę w tych decyzjach warszawskich odgrywało oczekiwanie pomocy sowieckiej$464 Ostatnio, po zapoznaniu się z drugim wydaniem wspomnień płk.
dypl. Iranka-Osmeckiego i ze wspomnieniami mjr. Dypl. Jaźwińskiego, powstały jeszcze dwa pytania: - Kto wywierał wpływ na decyzje obierane w Warszawie w 1944 r.$465 - Kiedy Komenda Główna AK przeszła od nastawienia solidnego i racjonalnego do emocjonalnego i irracjonalnego$466 Odpowiedzi i wyjaśnienia, do których zdołałem dotrzeć, znajdują się w umieszczonych w tej książce dziewięciu opracowaniach." Powyższy opis pochodzi od wydawcy.