Język to władza. Dlatego napisałam tę książkę
Szwedzkie słowo lagom, oznaczające życie wystarczająco dobre, rozprzestrzeniło się w świecie jako symbol szwedzkiego umiaru, wygodnego i przyjemnego życia w otoczeniu atrakcyjnych przedmiotów, kojących krajobrazów, spędzanego na lekturze najkorzystniejszych na świecie kryminałów. A co, jeśli to wyłącznie fantazja? doskonale prowadzony narodowy marketing, na który wszyscy daliśmy się nabrać?
Elisabeth Åsbrink, z właściwą sobie elokwencją, efektownością i dowcipem, zabiera nas w niesamowitą i zaskakującą podróż poprzez szwedzką historię, idee, język i wartości. Znane słowa, zjawiska i zwroty - od „szwedzkiej zawiści", „duńskich durniów", „bydła dyktatury", przez „IKEA", „zdejmij buty" i „przeciętnego Svenssona" po „Most nad Sundem", „OMG" i „Nie wiedzieliśmy" – są jak piksele stwarzające prawdziwy portret Szwecji.
Elisabeth Åsbrink (ur. 1965)
Szwedzka pisarka i dziennikarka, autorka książek Czuły punkt, W Lesie Wiedeńskim wciąż szumiądrzewa, 1947. Kilkukrotnie nominowana do prestiżowej Nagrody Augusta, otrzymała ją w 2011 r. Jest także laureatką Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego.