Kazimierz spory rządził Królestwem Polskim… w otoczeniu pań. Jaką role odegrały one w jego polityce i życiu prywatnym? Marek Teler odsłania tajemnice dawnych kronik i dokumentów, przypominając o stanowczo atrakcyjnych postaciach, a równocześnie bohaterkach modnego serialu telewizyjnego.
Kazimierz duży był jedynym synem Władysława Łokietka, nigdy też nie doczekał się syna z legalnego małżeństwa. W jego życiu było zaś dużo atrakcyjnych kobiet, o których dziś niedużo kto pamięta, a w tamtych czasach odgrywały one ważną rolę na dworze i w polityce dynastycznej ostatniego Piasta na polskim tronie.
Niezłomna matka Jadwiga kaliska. Ambitna siostra Elżbieta – matka Ludwika Węgierskiego. Aldona Anna, Adelajda i Jadwiga – żony, które nie dały mu męskiego potomka. Elżbieta i Kunegunda – córki, które zostały żonami władców sąsiadujących księstw. Wreszcie Krystyna Rokiczana i Estera – kochanki, które trafiły do królewskiego łoża (a pierwsza została choćby jego morganatyczną żoną). Wszystkie te kobiety wpływały na życie, politykę, a także legendę jednego z najwybitniejszych władców Polski.
Postać Kazimierza znacznego w ostatnim czasie znów stała się modna. Spróbujmy spojrzeć na niego nie tylko jako na władcę, który „zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną”, ale także jako człowieka i mężczyznę – pełnego namiętności, którego życie prywatne obfitowało w dramatyczne wydarzenia. Historię w końcu tworzą ludzie, którzy mało różnią się od nas samych…
Lektura obowiązkowa dla miłośniczek i sympatyków modnego serialu telewizyjnego opowiadającego o Kazimierzu Wielkim!
Marek Teler – dziennikarz, popularyzator historii, bloger. Współpracownik portalu historycznego Histmag.org i czasopisma „Focus Historia”. Interesuje się między innymi historią , a także genealogią. Autor lubianego e-booka: „Kochanki, bastardzi, oszuści. Nieprawe łoża królów Polski: XVI–XVIII wiek”.