Maurice Herzog w książce zatytułowanej "Annapurna" opowiada o swojej podróży na najniebezpieczniejszy szczyt świata.Autor w swej książce opisuje, w jaki sposób przełamywał swoje bariery i ograniczenia.
Opowiada także, jak jego pasja przyczyniła się do odkrycia prawdziwego sensu życia, a także okaleczenia, które jednak nie ograniczyło jego zamiłowania do alpinizmu. Annapurna jest uważana za jeden z najtrudniejszych ośmiotysięczników.
Wraz z K2 i Nanga Parbat jest najniebezpieczniejszym szczytem na którym ginie najwięcej ludzi. Mimo tak wysokiej ceny niejeden śmiałek pragnie dotrzeć na jej szczyt. Należał do nich na dodatek Maurice Herzog, autor niniejszej pozycji.3 czerwca 1950 roku po raz pierwszy na ośmiotysięczniku stanęła ludzka stopa.
Francuska ekspedycja pod kierownictwem Maurice'a Herzoga dotarła od zachodu do kotła lodowcowego na północ od Annapurny, gdzie dostrzegła możliwość podejścia do lodowca w zarysie sierpa. Wejście udało się i tym samym Annapurna została pierwszym zdobytym ośmiotysięcznikiem.
Jego zdobywcy, Maurice Herzog i Louis Lachenal, ulegli ślepocie śnieżnej, a także poważnym odmrożeniom, Lachenalowi amputowano palce stóp, a Herzogowi palce rąk.Opowieść o chwale, koleżeństwie i poświęceniu.
Światowy bestseller, który sprzedał się w ponad 11 milionach egzemplarzy.Maurice Herzog to francuski alpinista i himalaista. Urodził się 15 stycznia 1919 roku w Lyonie, zmarł 13 grudnia 2012 w Neuilly-sur-Seine.
Sławę odniósł zdobywając w 1950 roku szczyt Annapurny. W latach 60. Był ministrem sportu Francji. Oprócz wojennego Croix de Guerre, Maurice Herzog miał sporo odznaczeń i medali, z reguły pokaźny Krzyż Legii Honorowej, najwyższe francuskie odznaczenie, które przyznano mu w 2011 roku.
Dwukrotnie żonaty ma czwórkę dzieci.