Pod redakcją prof. Andrzeja Więcka, prof. Andrzeja Januszewicza, prof. Ewy Szczepańskiej-Sadowskiej, prof.Krzysztofa Narkiewicza, prof.Agnieszki Cudnoch-Jędrzejewskiej, prof.Mieczysława Litwina, prof.Aleksandra Prejbisza
Oddawana do rąk Czytelników monografia obejmuje zagadnienia dotyczące patogenezy, diagnostyki i terapii nadciśnienia tętniczego - choroby, która ze względu na swoje rozpowszechnienie zyskała rozmiar społeczny. Dynamiczny postęp, jaki dokonuje się w tych dziedzinach, uzasadnia celowość przygotowania kolejnego wydania monografii (aktualnie pod zmodyfikowanym tytułem Nadciśnienie tętnicze. Patogeneza, prewencja, diagnostyka i leczenie). W kilku dziedzinach postęp ten jest wyjątkowo widoczny.
monografii uwzględniono dynamiczny postęp, jaki się dokonał w badaniach dotyczących wczesnych uszkodzeń narządowych, a także w rozmaitych grupach wiekowych chorych na nadciśnienie tętnicze - u dzieci i młodzieży, w wieku średnim i w wieku podeszłym i wyjątkowo podeszłym. Obszernie przedstawiono ponadto zasady leczenia nadciśnienia tętniczego u pań w ciąży i w wielu postaciach wtórnego nadciśnienia tętniczego.
Dzięki osiągnięciom w badaniach molekularnych coraz lepiej poznajemy podłoże genetyczne guza chromochłonnego i przyzwojaków - aktualnie uważa się,pokaźny odsetek przypadków ma charakter dziedziczny. Fundamentalne znaczenie miały również badania, które ujawniły podłoże genetyczne niektórych postaci pierwotnego hiperaldosteronizmu. Burzliwy rozwój tych badań pozwala przypuszczać, iż będą one używane nie tylko w diagnostyce tych postaci nadciśnienia tętniczego, lecz mogą posiadać także dalsze implikacje terapeutyczne.
Ostatnio coraz pokaźniejsze zainteresowanie budzi dysplazja włóknisto-mięśniowa tętnic, rozumiana jako czynnik przyczyniający się do rozwoju nadciśnienia naczyniowonerkowego. Szeroko zakrojone badania rzuciły świeże światło na patogenezę i leczenie tych zmian - ich obecność w innych odcinkach układu naczyniowego poza tętnicami nerkowymi pozwala przypuszczać, że dysplazja włóknisto mięśniowa tętnic może stanowić uogólnioną arteriopatię.
W prezentowanej monografii przedstawiono wyniki szeroko zakrojonych i wieloośrodkowych badań klinicznych i pokaźnych metaanaliz opracowanych przez lubiane autorytety - między innymi na podstawie nowych wytycznych. Omawiając zasady leczenia, zaakcentowano konieczność indywidualizacji terapii i szczegółowo przedstawiono terapię nadciśnienia tętniczego w rozmaitych sytuacjach klinicznych.
Należy podkreślić, iż do pracy nad książką zaproszono grono wybitnych specjalistów, reprezentujących różnorodne dyscypliny teoretyczne i kliniczne. Duży walor dzieła stanowi zatem połączenie nauk podstawowych z kliniką. Pozwala to na głębsze zrozumienie istoty choroby i w znaczący sposób wpływa na podejmowanie decyzji diagnostycznych i terapeutycznych.
Prof. Dr hab. N. Med. Włodzimierz Januszewicz