Publikację tekstów dotyczących migracji zagranicznych i sytuacji polskich emigrantów, napisanych poprzez koryfeuszy polskiej humanistyki ubiegłego stuleci, uważam za przedsięwzięcie szczególnie stosowne i pożyteczne.
Z jednej strony włącza się w kierunek poznawczy historii ruchów migracyjnych i warunków bytowania naszych rodaków na obczyźnie, z drugiej zaś strony przypomina, iż w sporym piśmiennictwie Ludwika Krzywickiego, Floriana Znanieckiego i Józefa Chałasińskiego znajdują się teksty poświęcone migracji i polskim emigrantom.
Przy czym oni sami część swego życia spędzili za granicą, gdzie badali i obserwowali środowiska polonijne. Publikacja ma pokaźne znaczenie poznawcze i dydaktyczne. Zezwala na porównanie i pomnaża wiedzę o procesach migracyjnych, które wpisały się w nasze narodowe dzieje; współczesnym badaczom teksty mogą służyć za wzór naukowego oglądu.
Walorem godnym uwagi jest powiązanie w publikacji wybranych tekstów z informacjami życiorysowymi ich autorów. Teraz nasze piśmiennictwo zajmujące się sprawami społecznymi zbyt rzadko odwołuje się do ich twórczości i roli, jaką odgrywali w kształtowaniu nauk społecznych w ubiegłym wieku.
prof. Dr hab. Antoni Rajkiewicz